„Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat”. Premiera filmu i koncert online

Fundacja Musica Mundana i Resursa Obywatelska zapraszają na odwołany wcześniej koncert w wykonaniu Polish String Quartet Berlin. Przy okazji odbędzie się premiera filmu o zapomnianym skrzypku, Michelu Szwalbe.

Nad muzyczno – historycznym projektem „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” Resursa pracowała od dawna. Razem z Fundacją Musica Munadana, Resursa upamiętni artystów, którzy zyskali światowy rozgłos.

Koncert, który miał się odbyć 17 października, został odwołany w wyniku pandemii koronawirusa. Tym razem odbędzie się online.

Polish String Quartet Berlin gra razem od 2002 roku. Składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina – Tomasza Tomaszewskiego (I skrzypce) , Piotra Prysiażnika ( II skrzypce), Sebastiana Sokoła (altówka) i Maryjki Pstrokońskiej-Nawratil (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z koncertami w Niemczech, Polsce, Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę jako wykonawca polskiej muzyki współczesnej. Występowali w sławnym cyklu koncertowym, organizowanym przez Universität der Künste, prezentujacym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co obudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn, Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest wielokrotny jego udział w festiwalu Poland Abroad poświęconym muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandra Tansmanna, Szymona Laksa czy Piotr Mossa.

Premiera koncertu odbędzie się 14 listopada o godz. 19 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej.

Dzień wcześniej, w piątek będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Michel Schwalbe. Koncertmistrz z Radomia”.

Zapomniany już Szwalbe (Schwalbe), zdobył światowy rozgłos jako skrzypek. Na specjalne zaproszenie legendarnego Herberta von Karajana objął stanowisko koncertmistrza i pierwszego skrzypka Filharmonii Berlińskiej. Z tą jedną z najlepszych orkiestr na świecie radomianin występował do 1986 r. Grając z berlińczykami, Schwalbe korzystał ze skrzypiec Stradivariego.

Premiera filmu o Michelu Schwalbe odbędzie się 13 listopada o godz. 19 na profilu Facebook i kanale YouTube Resursy Obywatelskiej.

Źródło: Resursa Obywatelska