Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego wrócił do Polski

Obraz Jacka Malczewskiego z 1877 roku zaginął z muzeum po upadku Powstania Warszawskiego. Losy dzieła pozostawały nieznane do listopada 2019 roku. Jak podało Muzeum Narodowe, obecnie płótno znajduje się pod opieką konserwatorów. Niebawem zostanie uroczyście przekazane do zbiorów muzeum.

Dzieło powróciło dzięki staraniom Ministerstwa Kultury, polskich muzealników oraz dotychczasowego posiadacza dzieła. Uroczystego rozpakowania obrazu dokonał prof. Piotr Gliński minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 22 czerwca zostanie uroczyście przekazane do zbiorów Muzeum Narodowego.

Obraz „Przy fortepianie” Jacka Malczewskiego skradziony został przez Niemców w czasie II wojny światowej. Miał być sprzedany na aukcji w Londynie. To bardzo wczesna praca Jacka Malczewskiego przedstawiająca dwie siostry artysty: Bronisławę i Helenę grające na fortepianie. Przed II wojną światową obraz był w kolekcji Muzeum Narodowego, świadczy o tym znajdująca się na tylnej stronie obrazu sygnatura. Na obrazie znajduje się też podpis Jacka Malczewskiego, nazwa rodzinnego miasta w którym powstał, czyli Radom oraz data 1877.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie