Zaczyna brakować krwi. Przyjdź i oddaj!

W Polsce zaczyna brakować krwi, która jest potrzebna choćby dla pacjentów onkohematologicznych czy po urazach komunikacyjnych. W niedzielę w Radomiu wielka zbiórka krwi i osocza.

Akcję „Krwawa Niedziela Ozdrowieńców” organizują Ambasada Dobroczynności oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu pod patronatem prezydenta miasta Radosława Witkowskiego.

Krew i osocze będzie można oddać w niedzielę, 22 listopada 2020 roku, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu (ul. Limanowskiego 42) w godzinach 9 – 14.

Do oddania krwi i osocza mogą zgłaszać się osoby pełnoletnie (18 – 65 lat), zdrowe, o wadze co najmniej 50 kg i nieposiadające żadnych przeciwwskazań do oddawania tego leku. Oprócz tego muszą to być osoby, które w ostatnich 14 dniach nie przebywały poza granicami kraju oraz nie miały kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem lub objętymi kwarantanną.

Jak przygotować się do oddania osocza lub krwi?

Przede wszystkim należy być wypoczętym. Przed oddaniem krwi lub osocza zjedz lekkie śniadanie – unikaj tłustych produktów (ser żółty, orzechy, potrawy smażone) – mają wpływ na jakość krwi. Pij dużo – soku, wody, herbaty. Niekoniecznie kawy. Dwa litry wypitych płynów przed oddaniem będą odpowiednie. Ogranicz też liczbę wypalonych papierosów.