Zabytkowe meble ze słynnej „Apteki w Rynku” trafiły do Muzeum im. Jacka Malczewskiego

„Apteka w Rynku” zwana także „Apteką Kasprzykowskiego” to druga z najstarszych aptek w Radomiu. Meble pochodzą prawdopodobnie z 1848 roku. Po renowacji będą wystawione dla zwiedzających.

Meble przekazała właścicielka apteki, Anna Fąfara. Za tę cenną darowiznę oraz wkład w ratowanie dziedzictwa historycznego Radomia otrzymała medal „Pro Masovia” z rąk wicemarszałków Wiesława Raboszuka i Rafała Rajkowskiego.

„Wręczając to odznaczenie, chcemy wyrazić wdzięczność za przekazanie muzeum wyposażenia apteki. To dar prosto z serca, a muzeum jest najlepszym miejscem dla tej apteki. Wielu radomian było w aptece w rynku i pamięta ten klimat, a dzięki temu będą mogli sobie o tym przypomnieć” – wyjaśnia Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk podkreśla, że meble przejdą renowację: „Z miłą chęcią i ochotą dokonamy renowacji tych obiektów i będziemy chcieli jak najszybciej pokazać ten wspaniały dar, za który dziękujemy. To naprawdę szczególne wydarzenie dla nas. Odznaczenie wręczamy za wybitne zasługi oraz całość działalności na rzecz województwa mazowieckiego”. Jednocześnie zwrócił się z prośbą o przekazywanie do muzeum eksponatów: „Apeluję do radomian, ale i mieszkańców regionu o przejrzenie swoich piwnic, strychów. Może znajdziecie coś Państwo co muzeum chętnie przyjmie jako wyposażenie tej apteki”.

Od lewej: Adam Duszyk, Anna Fąfara, Wiesław Fąfara, Rafał Rajkowski, Wiesław Raboszuk. Foto: Muzeum im. Malczewskiego

Apteka z bogatą historią

Apteka bardzo dużą rolę odegrała w czasie II wojny światowej. „Na ul. Wałowej było getto. Pracownicy apteki potajemnie przekazywali różne leki, przesyłki i dokarmiali jego mieszkańców. Za to właściciel, Julian Kasprzykowski został wywieziony do obozu, gdzie zginął” – opowiada Anna Fąfara.

Meble pochodzą prawdopodobnie z roku 1848. To data powstania pierwszej apteki usytuowanej przy radomskim rynku. Założycielem tej apteki był Adolf Frick. „Aptekę w Rynku” prowadzili potem jego syn i wnuk aż do roku 1903, kiedy odkupił ją Julian Kasprzykowski. Po II Wojnie Światowej apteka została znacjonalizowana, a w roku 1992 powtórnie sprywatyzowana. Od tego roku aż do jej zamknięcia w roku 2010 jej właścicielką była Anna Fąfara, która zdecydowała się na przekazanie zabytkowego wyposażenia Muzeum im. Jacka Malczewskiego: „Zainteresowanie muzeum tymi meblami to coś, czego nie można było nie docenić. Przekazanie ich daje szansę oglądania tego wyposażenia przez kolejne pokolenia radomian. Decyzja była prosta. Zdecydowaliśmy się przekazać te meble nieodpłatnie”.

Foto: Muzeum im. Jacka Malczewskiego