Wyjątkowa odsłona dzieł Jacka Malczewskiego

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza od niedzieli, 31 maja do zwiedzania swoich wystaw. Wśród ekspozycji jest wyjątkowa odsłona dzieł mistrza Malczewskiego.

Muzeum, dzięki poluzowaniu obostrzeń wynikających z pandemii, otwiera się już całkowicie. Nadal obowiązuje jednak konieczność zachowania społecznego dystansu. Zwiedzający muszą przestrzegać zasad zawartych w regulaminie zwiedzania.

Jacek Malczewski „Autoportret z paletą”. Rok 1892

Otwarte zostały wszystkie wystawy, ale na uwagę zasługuje zwłaszcza jedna. Jest to kolejna odsłona stałej wystawy prac Jacka Malczewskiego w radomskim Muzeum. Do obejrzenia jest ponad 50 prac artysty pochodzących ze zbiorów:

  • własnych (m.in. zakupioną ostatnio „Córkę artysty Julię we wnętrzu” z 1923 r., do której dołączy kilka dni później w nowej, mikroklimatycznej ramie „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 r.)
  • Muzeum Narodowego w Warszawie (dzięki uprzejmości MNW prace, które zostały użyczone na wystawę czasową „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” zostaną zaprezentowane na wystawie)
  • Muzeum Częstochowskiego – obraz pt. „Rezygnacja” (praca wypożyczona z Muzeum Częstochowskiego została oczyszczona przez konserwatora z radomskiego Muzeum – Urszulę Sierszyńską – Rogólską i dzięki tej współpracy między muzeami, znakomity portret można oglądać o kilka miesięcy dłużej w Radomiu)
  • prywatnych, czyli depozytów (i tu oprócz prac znanych już z inych wystaw pojawią się nowe obrazy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje „Rycerz i faun” z 1909 r.)