Wirtualne spotkania z dziejami Ziemi

dr Daniel Tyborowski

O latających gadach i praptakach ery dinozaurów, ewolucji i pochodzeniu waleni czy o wyspie karłowatych dinozaurów opowiadać będzie w czasie wirtualnych wykładów paleontolog dr Daniel Tyborowski.

Cykl spotkań w serwisie YouTube rozpocznie się 7 października. Będą odbywać się co tydzień, w środę o godz. 18 aż do Świąt Bożego Narodzenia. Prowadzącym jest dr Daniel Tyborowski z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Naukowiec zajmuje się na co dzień paleoekologią, zmiennością morfologiczną i ewolucją późnojurajskich drapieżnych gadów morskich z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. Często prowadzi pogadanki i wykłady popularnonaukowe.

„Staram się, aby ta seria była dla każdego, czyli dla osób od 5 do 105 roku życia, tak by każdy, kto jest zainteresowany historią naszej planety znalazł tu coś dla siebie” – opowiada naukowiec. Podkreśla, że jego celem jest poruszanie bardzo różnorodnych tematów, które dotyczą każdej z wielkich er: paleozoicznej, mezozoicznej i kenozoicznej.

Tematy, które pojawią się na początku zbliżającego się sezonu, to „Ewolucja i pochodzenie waleni”, „Gady latające i praptaki ery dinozaurów”, „Kiedy w Antarktyce rosły lasy”, „Wyspa karłowatych dinozaurów”.

Pomysł na wykłady w formie on-line narodził się w związku z pandemią koronawirusa. Dr Daniel Tyborowski prowadził wcześniej wykłady popularnonaukowe w miejscu swojej pracy, w siedzibie Muzeum Ziemi PAN. „Kiedy nastał COVID19, trzeba było się zaadaptować do zmieniających się warunków” – wspomina.

W trakcie wykładów widzowie mogą zadawać pytania, a potem sugerować tematy następnych spotkań.

Archiwalne odcinki i nowe spotkania dostępne będą na stronie internetowej.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl