Wielkie widowisko teatralne on-line. Obraz świata według Teatru KTO

W 10 lat po premierze, w roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, spektakl jest jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji.

Spektakl „Ślepcy” w reżyserii Jerzego Zonia będzie dostępny dla widzów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Teatr KTO do tej pory gościł na ponad 50 festiwalach na całym świecie m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i na Kostaryce. Radomianom również dał się poznać z jak najlepszej strony, występując podczas cyklu „Ulica Teatralna” z wędrującym widowiskiem „Peregrinus”.

Spektakl „Ślepcy” zostanie pokazany w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Transmisja odbędzie się 12 grudnia, o godz. 20 na platformie www.playkrakow.com. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny.

Dotychczas plenerowo wystawiani „Ślepcy” potrzebują odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego transmisja odbędzie się wprost z TAURON Arena Kraków.

Obraz teraźniejszości

Za niezwykle efektowną teatralną inscenizacją ukrywa się wiwisekcja społecznych relacji w sytuacji skrajnej: epidemii, masowej histerii, przymusowej izolacji, odebranego zmysłu, brnięcia przez mrok strasznych ludzkich zachowań.

W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Przedstawienie ukazuje mechanizmy psychologiczne w sytuacjach krańcowych.

Oceny spektaklu

W licznych recenzjach często wybrzmiewa zachwyt nad wizualną warstwą widowiska i niezwykle poruszającą interpretacją dramatu.

Lyn Gardner, The Guardian, Edynburg: To doświadczenie wyciskające z oczu łzy, czyniące „Ślepców” widowiskiem oszałamiającym wizualnie, tak wspaniałym jak tylko można sobie wyobrazić. Odnosi się wrażenie, że niebo krwawi połyskującym czerwonym deszczem.

David Kettle, The List, Edynburg: Teatr KTO z Krakowa dokonuje nie lada wyczynu, łącząc wspaniałe efekty wizualne z potężnym uderzeniem emocji (…). Czy to dzięki sile muzyki, czy też zestawieniu obrazów – raz szokujących, a raz przejmująco pięknych – albo też poprzez animalistyczną energię fizycznego działania aktorów, zespołowi znakomicie udaje się zdobyć bezpośrednie zaangażowanie publiczności. I to działa: trudno od tego przedstawienia oderwać wzrok, bez względu na to jak wstrząsającym się ono staje.

Joyce McMillan, The Scotsman, Edynburg: (…) są tam jeszcze echa innych wielkich obrazów ślepoty, od niewidomego proroka Terezjasza z greckiej tragedii do Ślepców Maeterlincka o dramatycznej pielgrzymce niewidomych. Jest to mocny i pięknie zagrany wizualny dramat o instynktownej reakcji społeczeństwa na kryzys, który nikogo nie zabija, ale wszystko zmienia i ujawnia wiele wstrząsających prawd.

Więcej informacji o spektaklu: www.teatrkto.pl/spektakle-slepcy/
Facebook: www.facebook.com/events/193061369029469

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne:
Jerzy Zoń

Scenografia:
Joanna Jaśko-Sroka

Kostiumy:
Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka

Choreografia:
Eryk Makohon

Występują:
Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa/Jacek Joniec, Aleksander Kopański, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski/Mateusz Kmiecik, Szymon Pater, Adam Plewiński

Premiera: 18 czerwca 2010, Kraków. Czas trwania: 60 minut