Wentylatory podłogowe poznaj ich rodzaje, zastosowanie i funkcje!

Upał jest nie tylko uciążliwy, ale w dłuższej perspektywie bywa również niebezpieczny. Dlatego też chłodzenie pomieszczeń w czasie gorących dni jest tak naprawdę koniecznością. Nie dziwi zatem, że popularność klimatyzacji rośnie, jednak jest to kosztowna inwestycja.

Ponadto nie zawsze jest ona optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy chłodzić pomieszczenia częściowo otwarte lub narażone na ciągły napływ ciepłego powietrza z zewnątrz. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wentylatory podłogowe. Jakie są ich rodzaje i funkcje i gdzie najlepiej się sprawdzają?

Wentylator podłogowy stojący – rodzaje i zastosowanie

Wszystkie wentylatory podłogowe można nazwać stojącymi. Rozróżnia się jednak wentylatory podłogowe stojące wyposażone w podstawę i wysoką nóżkę, czyli po prostu wiatraki stojące, jak i wentylatory podłogowe niskie, które określa się także jako cyrkulatory powietrza. Wentylator podłogowy stojący wyposażony w stopkę o regulowanej wysokości świetnie sprawdza się w domowych warunkach, kiedy chłodzenie ma dotyczyć niewielkiej przestrzeni.

Natomiast cyrkulator, czyli wentylator podłogowy o niskiej konstrukcji, to rozwiązanie, które doskonale radzi sobie z chłodzeniem większych przestrzeni. Dlatego też często znajduje zastosowanie przemysłowe, do chłodzenia np. magazynów, stolarni, sklepów, kawiarni, stołówek czy obiektów biurowych. Oczywiście z powodzeniem można go używać także w domowych warunkach.

Wentylatory podłogowe i ich funkcjonalność

Oferowane przez producentów wentylatory podłogowe nie tylko skutecznie chłodzą, ale posiadają także szereg przydatnych funkcji dodatkowych, które zwiększają komfort ich użytkowania. Doskonałym tego przykładem jest wentylator podłogowy z pilotem. Zdalne sterowanie urządzeniem pozwala na łatwe i wygodne zmienianie jego ustawień lub uruchamianie innych przydatnych funkcji. Jakich konkretnie?

Nowoczesne wentylatory mogą być wyposażone m. in. w:

  • regulację prędkości (kilka prędkości do wyboru)
  • tryb oscylacji (obracanie się wentylatora wokół własnej osi)
  • timer
  • (umożliwia automatyczne wyłączenie się wentylatora po upływie określonej liczby godzin)
  • tryb bryzy (automatyczne zmienianie prędkości wentylatora z szybkiej na wolną).

Przy czym wybór wentylatora powinien być dopasowany przede wszystkim pod kątem jego mocy. Im większa jest kubatura pomieszczenia, które chcemy schłodzić, tym większa powinna być moc urządzenia.

Cichy wentylator podłogowy stojący – czyli jaki?

Wentylatory podłogowe są urządzeniami, które z zasady swojego działania generują pewne natężenie hałasu. Warto zatem i ten aspekt wziąć pod uwagę, kiedy np. potrzebujemy wentylatora do biura i zależy nam na tym, aby był to cichy wentylator podłogowy. Na stopień hałasu, jaki będzie wydawać wentylator, wpływa przede wszystkim jego moc, jednak na tym sprawa dopiero się zaczyna.

Równie ważna jest konstrukcja wentylatora, a przede wszystkim kształt, wielkość i ilość łopatek wiatraka. Ponadto znaczenie ma też jakość jego wykonania, ponieważ jeśli będziemy mieli do czynienia ze słabą konstrukcją, to obok dźwięku wirujących łopatek wiatraka, będziemy mogli słyszeć także inne dźwięki, które z pewnością zmniejszą komfort użytkowania wentylatora.