Weekend. Gdzie bezpiecznie kąpać się w regionie radomskim

Bez obawy o wysypkę czy dolegliwości żołądkowe można kąpać się m.in. w Iłży, Pionkach czy Kozienicach. W Radomiu zalew na Borkach nadal nieczynny.

Coraz wyższe temperatury oraz sezon wakacyjny powodują, że mieszkańcy regionu radomskiego coraz częściej decydują się na wypoczynek nad wodą.

Główny Inspektorat Sanitarny, jak co roku, uruchomił Serwis Kąpieliskowy, w którym można sprawdzić, czy woda w kąpielisku, nad którym chcemy wypoczywać, spełnia wymagania sanitarne. W serwisie można znaleźć informacje o samym kąpielisku, godzinach jego otwarcia, rodzaju plaży i infrastrukturze zapewnionej przez organizatorów.

W serwisie nie ma informacji na temat wyników badań w bardzo popularnym zalewie w Siczkach. Sanepid ostrzega, że osoby się tam kąpiące, robią to na własną odpowiedzialność.

Na terenie regionu radomskiego dopuszczonych sanitarnie jest sześć kąpielisk.

Pionki

Kąpielisko „Staw Górny” zlokalizowane jest przy ulicy Polnej 81. Godziny otwarcia: 10 – 17.
Do dyspozycji kąpiących oddano strzeżoną plażę, rowerki wodne, kajaki, wyciąg nart wodnych „Wake Park” Pionki, siłownię zewnętrzną,street workout, tężnię solną i plac zabaw dla dzieci.

Iłża

Kąpielisko znajduje się przy ul. Orła Białego 3. Dla wypoczywających przygotowano toalety, natryski, miejsce zabaw dla dzieci. Kąpielisko jest otwarte w godzinach 10-18.

W tym roku teren plaży będzie powiększony o 800 metrów kwadratowych, zmieni się też otoczenie akwenu.

Szydłowiec

Kąpielisko na Zalewie w Szydłowcu znajduje się przy ulicy Folwarcznej.Do dyspozycji wypoczywających oddana jest piaszczysta plaża, toalety z umywalkami, molo, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci, przebieralnie oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego (rower czteroosobowy, rower dwuosobowy, kajak dwuosobowy).

Godziny otwarca: 10 – 18.

Zwoleń

Kąpielisko położone jest przy Kompleksie Sportowo-Wypoczynkowym „Nad Zalewem” przy ul. Sportowej. Godziny otwarcia: 11 – 19.

Teren kąpieliska wykorzystywany jest rekreacyjnie, posiada min.: wypożyczalnię rowerów wodnych i kajaków, plażę, plac zabaw dla dzieci. 150 m od kąpieliska znajdują się domki kempingowe oraz pole namiotowe.

Plaża jest piaszczysta, kąpielisko posiada toalety oraz prysznice wraz z przebieralnią. Kąpielisko posiada pomost kostkowy z polietylenu w kształcie prostokąta z dwoma wydzielonymi miejscami do kąpieli dla dorosłych i dzieci.

Kozienice

Jezioro Kozienickie jest w rzeczywistości starorzeczem Wisły. Połączone jest w sposób okresowy niewielkim rowem z rzeką Zagożdżonką, który biegnie od północno-wschodniego krańca zbiornika i łączy się z rzeką na wysokości komunalnej oczyszczalni ścieków. Jezioro ma kształt rogala. Największa głębokość to ok. 6 m, przy średniej 1,5-2 m. Szerokość jeziora dochodzi do 80 m, przy długości linii brzegowej 2,3 km.

Kąpielisko zlokalizowane jest na południowym brzegu zbiornika. Usytuowane jest w sąsiedztwie plaży o szerokości maksymalnie 15 m i długości 70 m. Znajduje się tu też pomost drewniany zbudowany do celów rekreacyjnych, wysunięty w głąb wody na około 33 m przy szerokości 65 m. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (czynna w sezonie).

Wykorzystanie rekreacyjne zbiornika oprócz kąpieli to: sporty wodne (rowery, kajaki) oraz wędkarstwo. W wodzie zbiornika występuje kilkanaście gatunków ryb takich jak szczupaki, sandacze, leszcze, okonie, liny, karasie, płocie czy jazie.

Białobrzegi

Plaża w Białobrzegach znajduje się na lewym brzegu Pilicy, niedaleko starego, 4-przęsłowego mostu z żelbetonu – łatwo jest więc ją zauważyć. Dopiero od kilku lat jest ona strzeżona przez ratowników WOPR (począwszy od lipca do końca września, w godzinach 10 do 18).

Obok plaży wyznaczono miejsca do robienia ognisk i grilla. Do dyspozycji wypoczywających oddano też toalety i przebieralnie. Godziny otwarcia: 11 – 17.