Ulica Teatralna. Rusza projekt teatrów ulicznych

Jeśli warunki pozwolą, od lipca do końca sierpnia, na placu Jagiellońskim będą odbywać się spektakle uliczne, w których wezmą udział grupy teatralne z całej Polski. Na pierwszy ogień idzie Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem „Arka”.

W nadchodzący piątek (11 lipca 2020 roku) inauguruje projekt, który głosami mieszkańców został wybrany do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Ulica Teatralna to festiwal spektaklów ulicznych w wykonaniu grup teatralnych z całej Polski.

O spektaklach (pokazaliśmy również ich trailery) pisaliśmy już w maju.

Na początek wystąpi Teatr Ósmego Dnia ze spektaklem „Arka”. Początki zespołu sięgają 1964 roku, a wśród założycieli byli m.in. Lech Raczak i Stanisław Barańczak. Od 2015 roku dyrektorem teatru jest Małgorzata Grupińska-Bis.

Przedstawienie przypomina, że żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów, nomadów, którzy przemierzając kontynenty ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego czy urojonego domu. Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek – wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenie Arki Noego, która gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower, czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfującą ku wybrzeżom Florydy.

Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest na przemian domem gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga i miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców zmierzających ku ziemi obiecanej.

Spektakl Arka został pokazany na wszystkich liczących się festiwalach na całym świecie. Do tej pory został zaprezentowany ponad 200 razy.

Widzowie będą wpuszczani na godzinę przed spektaklem. Liczba miejsc w strefie widzów jest ograniczona do 150 osób. Pozostałe osoby będą mogły oglądać spektakl, spacerując wokół Placu Jagiellońskiego po wyznaczonych trasach komunikacyjnych.