Uczeni donoszą, że sukces w odchudzaniu zależy od pory kolacji

Dietetycy wciąż sprzeczają się na temat tego, kiedy powinniśmy jeść ostatni posiłek w ciągu dnia, by odchudzanie przynosiło efekty. Autorzy nowego badania naukowego spieszą z odpowiedzią. Jeśli zależy nam na redukcji wagi, kolację jedzmy nie później niż o 19:30.

Istnieje wiele sprzecznych teorii na temat znaczenia harmonogramu posiłków. Podczas gdy niektórzy są zdania, że pora śniadania czy kolacji nie ma żadnego znaczenia, a liczy się jedynie ogólny bilans kaloryczny, inni uparcie twierdzą, że to, o której godzinie sięgamy po jedzenie decyduje o sukcesie utrzymania prawidłowej wagi. Nie bez przyczyny od kilku lat zawrotną karierę robi kwestionowana przez niektórych specjalistów dieta zwana postem przerywanym, która zakłada spożywanie posiłków w ciągu ośmiu godzin i poszczenie przez kolejnych szesnaście. Zwolennicy tego modelu żywieniowego zachwalają go jako metodę na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz skuteczne pozbycie się nadprogramowych kilogramów.

Autorzy nowego badania naukowego, choć nie zachęcają do stosowania aż tak restrykcyjnej diety, przyznają, że jedzenie wczesnej kolacji jest w istocie korzystne dla naszej sylwetki. W badaniu uczonych z University of Nottingham i Teheran University of Medical Sciences udział wzięły 82 kobiety z nadwagą, które zazwyczaj ostatni posiłek jadały po 22. Uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Podczas gdy panie z pierwszej grupy mogły jeść kolację o zwykłej porze, pozostała część badanych została poproszona o to, by spożywać ją najpóźniej o 19:30. W obu grupach wdrożono przy tym odpowiedni program odchudzania obejmujący zbilansowaną dietę o takiej samej kaloryczności.

Po upływie 12 tygodni uczeni przyjrzeli się rezultatom swojego eksperymentu. Okazało się wówczas, że choć wszystkie uczestniczki przyjmowały dziennie taką samą ilość kalorii, panie z grupy spożywającej wczesną kolację schudły średnio o dwa kilogramy więcej. Jak podkreślają autorzy badania, ich ustalenia stanowią kolejny dowód na to, że jedzenie późnym wieczorem nie służy odchudzaniu. Potwierdza to skądinąd inna tegoroczna analiza naukowa, która dowiodła, iż osoby spożywające ostatni posiłek godzinę przed snem spalają w nocy o 10 proc. mniej tłuszczu niż ci, którzy kolację jedzą trzy godziny przed udaniem się do łóżka. Jeśli więc zależy ci na redukcji wagi, do stołu siadaj najpóźniej o 19:30.