Tak wygląda globalne ocieplenie. Te zdjęcia pokazują skalę problemu

Tak wygląda katastrofa klimatyczna na kilku zdjęciach. Europejska Agencja Kosmiczna przedstawiła fotografie, które mogą być sygnałem alarmowym.

Ta seria czterech zdjęć została wykonana przez satelitę pomiędzy 29 czerwca a 24 lipca 2020 r. Pokazuje fragment największego szelfu lodowego w Arktyce rozpadający się na szereg małych gór lodowych o łącznej powierzchni około 125 km kw.

Od lodowca 79N w lipcu oderwała się największa w historii czapa lodowa. Jak podają naukowcy, od 1990 roku, jęzor lodowca skurczył się o około 23 kilometry. Największe straty zanotowano jednak podczas dwóch ostatnich sezonów letnich. Z analiz przedstawionych zdjęć satelitarnych naukowcy wyciągnęli jeszcze jeden niepokojący wniosek. Lodowiec nie tylko traci kolejne fragmenty, które się od niego urywają, ale także roztapia się na swojej powierzchni.

Naukowcy zwracają uwagę na liczne zbiorniki wodne na powierzchni Nioghalvfjerdsfjorden. Powstają one w zagłębieniach pokrywy lodowej, która topi się w wyniku wyjątkowo wysokich temperatur. Zaznaczają oni, że podobnie sytuacja może wyglądać pod lodowcem. Wody oceanu również są cieplejsze niż jeszcze kilka lat temu, przez co roztapiają go od spodu.

Źródło: ESA