Szczepienie przeciw HPV chroni tylko przed rakiem szyjki macicy? To MIT!

szczepienia HPV

Onkolodzy podkreślają, że to jedno szczepienie, gdyby było powszechnie stosowane, nie tylko wyeliminowałoby z naszej populacji raka szyjki macicy, ale także pomogło zapobiegać kilku innym nowotworom. Sprawdź, którym konkretnie.

Choć rak szyjki macicy to nowotwór, którego rozwój da się wykryć jeszcze w stadium przedrakowym, co daje niemal stuprocentową szansę wyleczenia, to jednak z różnych powodów, każdego roku bardzo wiele kobiet w naszym kraju umiera z jego powodu. Można by tego uniknąć – nie tylko dzięki regularnie wykonywanej przez kobiety cytologii.

„Szczepienie młodych dziewcząt i chłopców przeciwko wirusowi HPV, pozwoliłoby na całkowite usunięcie tego nowotworu z ludzkiej populacji. Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego to jednak nie tylko ochrona przed rakiem szyjki macicy, ale również przed nowotworami głowy i szyi, odbytu i innymi” – podkreśla dr hab. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Takie szczepienia powszechnie stosuje się już u dziewcząt i chłopców w kilku krajach (m.in. w Australii), przede wszystkim dlatego, że wirus HPV może być przenoszony przez obie płcie. Dzięki temu, zaszczepione osoby nie zakażają więc swoich partnerów seksualnych.

Specjalistka przy okazji zwraca uwagę na fakt, że wbrew pozorom, to wcale nie rak szyjki macicy jest najczęściej występującym nowotworem „ginekologicznym” w naszym kraju, choć to właśnie o nim najczęściej wspominają media.

„Dane epidemiologiczne wskazują jasno, że najczęściej występującym nowotworem z tej grupy jest rak trzonu macicy, który najczęściej występuje u kobiet po menopauzie. Daje on zresztą bardzo szybko spektakularne objawy, które trudno przeoczyć, dlatego kobiety szybko udają się po pomoc do lekarza. Na szczęście leczenie tego nowotworu jest bardzo skuteczne (wskaźniki przeżyć sięgają 80 proc.)” – informuje dr hab. Joanna Didkowska.

Typowe objawy raka trzonu macicy mają najczęściej charakter nieregularnych i obfitych ropnych upławów, krwawień i plamień, a także bólów podbrzusza.

Przeciw HPV powinniśmy szczepić także chłopców

Wirus HPV jest najczęściej przenoszonym drogą płciową patogenem. Niemal każda aktywna seksualnie osoba zarazi się nim w ciągu swojego życia, jeśli się przeciw niemu nie zaszczepiła. Dzieje się tak w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi lub skórą osoby zakażonej.

Mężczyźni mogą być bezobjawowymi nosicielami wirusa HPV, ale niektórzy mogą w wyniku przewlekłego zakażenia zachorować na raka odbytu, raka w obrębie tkanek głowy i szyi lub raka prącia. Na podstawie badań klinicznych już kilka lat temu rozszerzono wskazania medyczne do szczepień przeciw HPV również dla chłopców. Szczepienia są najskuteczniejsze, kiedy są podawane nastolatkom (w 11-12 roku życia), ale młodzi mężczyźni też mogą być szczepieni.

Korzyści ze szczepienia mężczyzn odnoszą rzecz jasna również kobiety. Eksperci podkreślają, że uodpornieni mężczyźni nie będą nosicielami wirusa HPV i w ten sposób przerwany będzie łańcucha zakażenia HPV, co pomoże zmniejszyć również liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wśród kobiet.

„Pierwszym krajem na świecie, który ogłosił eliminację raka szyjki macicy jest Australia, w której od wielu lat realizowany jest powszechny program szczepień przeciw HPV. Są one tam realizowane u dziewcząt od 2007 r., a od 2013 r. dodatkowo u chłopców. Według Cancer Council Australia, szczepienie doprowadziło do 77-procentowej redukcji zakażeń typami HPV odpowiedzialnymi za raka szyjki macicy. Tak spektakularny sukces w walce z tym typem nowotworów zachęca do szerszych wskazań dla tych szczepień, ponieważ te same serotypy wirusowe odpowiadają za niektóre nowotwory zlokalizowane w obrębie dróg moczowo-płciowych oraz głowy i szyi u mężczyzn” – mówi dr Paweł Grzesiowski, Prezes Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa, konsultant szpitali w dziedzinie zakażeń szpitalnych i antybiotykoterapii.

Powszechne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat są już realizowane w Austrii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, Chorwacji, Serbii, Finlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Norwegii. Poza Europą w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii oraz Australii.

Może Cię zainteresuje? Przeczytaj: Pandemia i nie tylko. Jak często myć ręce?

Program szczepień w Budżecie Obywatelskim Radomia

Program profilaktyki szczepień przeciw HPV znalazł się również jako projekt w Budżecie Obywatelskim Radomia – pozycja nr 3 w projektach powyżej 400 tysięcy złotych.

Celem projektu jest refundacja szczepionek przeciwko wirusowi HPV, który przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwory, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wysoki koszt szczepionki (do 1500 zł) nie pozwala dużej liczbie osób na tego rodzaju profilaktykę prozdrowotną.

Każdego roku umiera 230 tysięcy kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 tysięcy osób. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.

Projekt skierowany jest do dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn. Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto, aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Obie dawki mają być finansowane w ramach programu.

Źródło: zdrowie.pap.pl