Sucha skóra? Mamy rozwiązanie tego problemu

Sucha i szorstka skóra łokci, kolan czy pięt nie jest problem tylko starszych osób lub tych nie przywiązujących wagi do pielęgnacji. Może pojawić się u każdego, a jej objawy będą z pewnością mało przyjemne. Dodatkowo skóra w tych miejscach wygląda nieestetycznie. Czy suche strefy to także Twój problem?

Przesuszenie skóry nie jest niczym groźnym dla zdrowia, a jedynie wygląda nieestetycznie i powoduje nieprzyjemne odczucia przy dotyku. Jedynie w zaawansowanym stopniu może dochodzić do pęknięć, które są już bolesne i wymagają większej uwagi w pielęgnacji. Pojawienie się miejsc szczególnie przesuszonych może dotknąć każdego, a wpływ na to ma wiele czynników, np.: mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne, uwarunkowania genetyczne, wrażliwość skóry… Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to problem większości współczesnych osób, które nie przykładają właściwej uwagi do pielęgnacji i zdrowia całego ciała lub są wrażliwe na działanie czynników środowiskowych.

Najczęściej przesuszeniu ulega skóra łokci, kolan i pięt – wszystko z powody cienkich tkanek w tym miejscu, w dodatku posiadających niewielką ilość gruczołów łojowych i potowych. Ponadto skóra w tych miejscach narażona jest na ciągłe obtarcia (od ubrań/butów), co także wpływa na jej rogowacenie i przesuszenie.

Sucha skóra łokci, kolan i pięt – co oznacza?

Zauważenie takich objawów, jak suchość skóry kolan, łokci i pięt, pękanie skóry, uczucie szorstkości, a także zaczerwienienie czy podrażnienie to znak, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Warto wiedzieć, co może być tego przyczyną.
Odwodnienie – klasyczne odwodnienie organizmu można rozpoznać m.in. przez nadmiernie wysuszoną, szorstką skórę. Jak przekonują eksperci Mixa – skóra posiada ochronny płaszcz hydro-lipidowy. Jeśli w jego strukturze pojawią się uszkodzenia, to pierwszą oznaką będzie właśnie wysuszenie skóry. Należy wówczas przyjmować zwiększoną ilość płynów i natłuszczać skórę od zewnątrz

Problemy hormonalne – zaburzenia w obrębie układu hormonalnego w pierwszej kolejności dają o sobie znak poprzez wygląd i kondycję skóry. Jej nadmierna suchość, szczególnie w miejscach podatnych na to zjawisko, tzw. suchych strefach, może świadczyć o niedoczynności tarczycy (skóra jest wówczas także cienka i biała) lub nieprawidłowych stężeniach progesteronu lub estrogenu. Należy wówczas skontaktować się z endokrynologiem

Nadwrażliwość skóry – osoby ze skóra wrażliwą, często alergiczną, skłonną do podrażnień mogą spodziewać się nadmiernych wysuszeń tych miejsc. Należy wówczas dokładnie sprawdzać kosmetyki stosowane do pielęgnacji, a także szczególnie chronić skórę przed czynnikami szkodliwymi.

Pielęgnacja suchych stref na ciele

O ile przyczyny wystąpienia suchych łokci, kolan i pięt mogą być różne, to pielęgnacja ich jest bardzo podobna. Pierwszym zadaniem jest usunięcie martwego, zrogowaciałego naskórka, który gromadzi się w tych miejscach nadając im szorstkości i mało eleganckiego wyglądu. Pozbycie się go umożliwi odsłonięcie zdrowych komórek, wygładzenie skóry i przygotowanie jej na dalsze zabiegi pielęgnacyjne. Usunięcie naskórka można dokonać poprzez peelingi kosmetyczne i domowe.

Kolejnym krokiem jest natłuszczanie, a tym samym nawilżanie wskazanych okolic. Z początku warto takie zabiegi wykonywać codziennie, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, później – profilaktycznie raz na jakiś czas, obowiązkowo po kąpieli. Natłuszczania można dokonać poprzez stosowanie oliwek i olejków pielęgnacyjnych lub właściwych preparatów drogeryjnych.

Decydując się na gotowe kosmetyki warto wybrać te o silniejszym działaniu – regeneracyjne lub do skóry przesuszonej, a najlepiej produkty do skóry wrażliwej i alergicznej. Mają one działanie natłuszczające i zapobiegające podrażnieniom, a więc idealnie nadają się do pielęgnacji suchych stref.