Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował dostępne w polskich sklepach kosmetyki. Zakwestionowano blisko 38 procent badanych partii produktów. Najczęściej stwierdzano, że są one przeterminowane, lub mają niepełne informacje o składzie. Jeden z pudrów zawierał też substancje, które można stosować tylko w przypadku wyrobów spłukiwalnych.

Kontroli podlegało 255 hurtowni i sklepów. Wśród nich były zarówno małe sklepy, jak i duże sieciowe drogerie, jak Rossmann, Sephora czy Hebe. Jak podaje UOKiK, nieprawidłowości stwierdzono w niemal połowie badanych placówek.

Kontrolerzy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionowali 753 spośród 1984 partii produktów, czyli aż 38 proc. dostępnych w polskich drogeriach kosmetyków. Ponadto 116 partii zakwestionowano z uwagi na brak oznakowania w języku polskim.

Substancje niedozwolone

Jak podaje Urząd, w czterech skontrolowanych partiach kosmetyków kontrolerzy stwierdzili zawartość substancji, które należą do grupy substancji zakazanych do stosowania w kosmetykach. Są to:

  • Celia Velvet De Luxe, puder rozświetlający 106, DAX COSMETICS POLAND Sp. z o.o. Duchnów ul. Spacerowa 17,05-462 Wiązowna;
  • Woda toaletowa JOOP HOMME 75 ml, Coty, 14 rue duQuatre Septembre, 75002 Paris;
  • Krem booster z bioaktywną wodą cytrusową BIELEDA50 ml, BIELENDA Kosmetyki Naturalne Sp. z o.o. Sp. k.,ul. Fabryczna 20, 31-553 Kraków;
  • Mineralny Puder Matujący 02 naturalny, Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, ul. Armii Krajowej 12, 05-500 Piaseczno.

UOKiK podaje również, że jeden z dostępnych na rynku pudrów w kulkach zawiera substancję, jaką wolno stosować jedynie w przypadku wyrobów spłukiwalnych (Egyptian sun Margaret Cosmetics puder w kulkach silk pearl, Margaret Cosmetics, ul. Bursztynowa 9, 05-074 Cisie).

Po kontroli wszczęto 14 postępowań administracyjnych. Kontrolerzy wydali też 81 decyzji nakładających karę pieniężną na podstawie przepisów ustawy o produktach kosmetycznych, w łącznej kwocie 67 tys. 350 zł.