Spacerownik Literacki – zapis literackich wędrówek

„Radomski spacerownik literacki” to najnowsze wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jest efektem literackich wędrówek, jakie pracownice biblioteki razem z czytelnikami odbywaly w latach 2018-2020, odkrywając wspólnie literacki Radom.

„Wydawnictwo powstało dzięki Annie Skubisz-Szymanowskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która nie tylko zachęciła nas do spacerów literackich i była ich pomysłodawczynią, ale przede wszystkim sprzyjała pomysłowi utrwalenia ich w formie publikacji, zachęcała do pracy i pomogła w sfinalizowaniu tego pomysłu za co pięknie, z całego serca dziękujemy” – napisały autorki na portalu społecznościowym Facebook Ilona Michalska-Masiarz oraz Marta Trojanowska.

Ilona Michalska-Masiarz to wieloletnia kierowniczka Działu Promocji radomskiej biblioteki (dzisiaj kierowniczka Filii nr 2) , regionalistka, która już wcześniej, na łamach m.in. „Miesięcznika Prowincjonalnego” poszukiwała literackiego Radomia.
Marta Trojanowska również jest pracownikiem Działu Promocji, regionalistką, znawczynią historii miasta i regionu. Za oprawę graficzną odpowiadał Mariusz Dański – grafik, artysta i autor wielu projektów, również tych bibliotecznych.

Co znajduje się w książce?

„Dziesięciu pierwszoplanowych bohaterów, niezliczona ilość drugoplanowych i epizodycznych. Jedenaście tras spacerowych, 135 przystanków… Fakty znane i zupełnie zapomniane. Miejsca, których związki z życiem artystycznym Radomia zupełnie zatarły się w pamięci” – czytamy w tym samym wpisie na portalu Facebook.

„Zapraszamy na wspólne wędrówki śladami: rodziny Gombrowiczów, Walerego Przyborowskiego, Bernarda Gotfryda, Elżbiety Jackiewiczowej, Leszka Kołakowskiego, Jana Gauzego, Zofii Romanowiczowej, Jehoszui Perlego i Wandy Polakowskiej-Szczawińskiej. Zaglądamy na podwórka starych kamienic, do kościołów, parków, zapomnianych budynków, miejsc nieistniejących. Szukanie literackiego Radomia może być fascynujące!” – piszą autorki, zachęcając do lektury Spacerownika

Książkę można kupić w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Piłsudskiego 12.