SIM czy eSIM. Co jest lepsze?
eSIM to alternatywa dla klasycznej karty SIM, którą można włożyć do smartfona, tabletu czy dowolnego urządzenia posiadającego odpowiednie gniazdo. Czy warto wymienić obecną kartę SIM na eSIM? Jakie są różnice w korzystaniu z obu rozwiązań?
Karta SIM: podstawowe zagadnienia
Dobrze wszystkim znana karta SIM ma postać niewielkiej, plastikowej płytki, z umieszczonym wewnątrz modułem mikroprocesorowym. Służy ona do identyfikowania abonenta sieci komórkowej za pomocą przypisanego mu indywidualnego numeru IMSI i seryjnego numeru karty. W zdecydowanej większości przypadków jest ona niezbędna do tego, aby połączyć się z internetem, wykonać połączenie czy wysłać SMS: nie ma tu znaczenia, czy posiadamy abonament, telefon na kartę i z jakiego urządzenia korzystamy. Ze względów bezpieczeństwa w wielu krajach możliwe jest połączenie z numerem 112 ze smartfona bez umieszczonej w nim karty SIM.
Male, mniejsze, coraz mniejsze: od kart SIM do eSIM
Pierwsze karty SIM pojawiły się na rynku telefonii komórkowych w 1991 roku. Trudno w to uwierzyć z dzisiejszej perspektywy, ale wtedy miały wymiary zbliżone do karty kredytowej. Kolejne lata przyniosły stopniową miniaturyzację. Obecnie w powszechnym obiegu są karty miniSIM, które maja 25 na 15 mm oraz microSIM o wymiarach 15 na 12 mm. Coraz częściej pojawiają się również nanoSIM o wymiarach 12,3 na 8,8.
Wszystko jednak wskazuje na to, że proces miniaturyzacji osiągnął już swoje granice: następnym krokiem jest umieszczanie układów scalonych na płycie głównej telefonu oraz cyfryzacja. To właśnie eSIM (Embedded SIM).
Bardzo ważne jest podkreślenie, że karta eSIM to nie to samo, co wirtualna karta SIM! Wirtualne karty SIM są zastępnikiem tradycyjnej karty SIM i są na stałe umieszczane w niektórych modelach telefonów: takie rozwiązanie stosowane jest głównie w Stanach Zjednoczonych i jest formą „telefonu na kartę”.
Zalety eSIM i dlaczego jest to rozwiązanie przyszłości
eSIM to inaczej wbudowana karta SIM. Fizycznie jest to chip umieszczony na płycie głównej telefonu. Zapisuje się na nim dane użytkownika, które pozwalają mu być zidentyfikowanym przez sieć telefoniczną.
Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest fakt, że rejestrację w sieci, jak również pobieranie danych, można przeprowadzić zupełnie zdalnie (OTA – Over The Air). eSIM umożliwia korzystanie z usług paru różnych operatorów, a przeniesienie numeru w wielu przypadkach nie wymaga nawet wizyty w punkcie sprzedaży celem wymiany SIM.
Aby zmienić telefon nie ma potrzeby przekładać fizycznej karty, tylko – również za pomocą OTA – przenieść dane na nowe urządzenie i usunąć swoje dane ze starego telefonu. Co ciekawe, eSIM umożliwia korzystanie z jednego numeru na paru urządzeniach: ale nie jest to możliwe w każdej sieci i z każdym sprzętem. Po szczegóły warto zwrócić się do przedstawiciela poszczególnych sieci.
eSIM pomaga zlokalizować urządzenie w razie jego kradzieży, ponadto znacznie utrudnia zadanie ewentualnemu złodziejowi: usunięcie danych z karty eSIM i przystosowanie telefonu do korzystania przez nowego użytkownika jest o wiele bardziej skomplikowane i niemożliwe bez naprawdę specjalistycznej wiedzy.
Podróżowanie z kartą eSIM jest o wiele wygodniejsze niż w przypadku tradycyjnej SIM: eSIM pozwala na założenie paru profili, a dodatkowo także używanie fizycznych kart (jeśli urządzenie je obsługuje). W ten sposób wyjeżdżając za granicę można korzystać z usług lokalnego dostawcy bez konieczności wylogowywania z sieci swojego zwykłego numeru. To doskonały sposób zwłaszcza przy dalszych podróżach, np. na inny kontynent. W takim przypadku można zakupić konkretny profil eSIM z pakietem danych na Amerykę, Azję czy Afrykę lub zrobić to na miejscu przez zeskanowanie kodu QR. Proste, ekonomiczne i intuicyjne rozwiązanie dla każdego.
Kolejnym plusem eSIM jest to, to że jest to rozwiązanie ekologiczne: nie wymaga użycia plastiku, jej aktywacja odbywa się zdalnie.
A ile to kosztuje?
Karta eSIM nie generuje poważnych kosztów: należy jedynie znaleźć operatora, który oferuje taką usługę. W Polsce jest to między innymi Otvarta, która za wygenerowanie profilu eSIM nalicza jednorazową opłatę w wysokości 5 złotych.
Aktywacja eSIM odbywa się przez skan kodu QR. Warunkiem koniecznym jest posiadanie urządzenia obsługującego ten format SIM.
Wymiana karty SIM na eSIM nie wymaga zmiany numeru telefonu: konieczne może być jednak przeniesienie numeru od jednego operatora do drugiego. Niektórzy operatorzy nie obsługują eSIM, dlatego jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, powinniśmy zmienić sieć na taką, która wspiera eSIM.
eSIM to więcej niż SIM
Karta eSIM pozwala na to samo, co SIM i wiele więcej. Obecnie możliwe jest korzystanie z tego rozwiązania nie tylko w bardzo drogich urządzeniach, ale już ze średniej półki cenowej. Można się spodziewać, że niebawem eSIM stanie się powszechnym standardem: od tego roku iPhone produkowany będzie już wyłącznie z opcją eSIM (bez tradycyjnego gniazda).
Jedną z pierwszych sieci komórkowych w Polsce oferującą karty eSIM jest Otvarta: to również operator dający największy wybór opcji dostępu do internetu mobilnego. Oprócz tego Otvarta oferuje najtańszy abonament bez telefonu na rynku oraz internet 5G.