Rzeźbione szopki ludowe. Można je oglądać on-line

W zabytkowym kościele św. Doroty z Wolanowa w Muzeum Wsi Radomskiej przygotowana została wystawa szopek bożonarodzeniowych. W związku z pandemią można je oglądać on-line.

W zbiorach muzeum znajduje się czterdzieści siedem realizacji plastycznych sceny Bożego Narodzenia, w tym: dwadzieścia siedem prac snycerskich, szesnaście rzeźb w glinie oraz cztery obrazy.

Szopki ludowe, które uformowały się na skutek przeniesienia widowisk jasełkowych z kościoła „na ulice” pod koniec XVIII wieku, a które były głównym rekwizytem kolędniczych grup wędrownych, w niczym nie przypominały wyrobów współczesnych twórców. W większości były to bowiem małe stajenki, nazywane „betlejemkami”, które wykonywano z papieru na drewnianym szkielecie, oklejonym kolorowym błyszczącym staniolem z dachem poszytym słomą.

Autorami prac wystawionych w Muzeum Wsi Radomskiej jest dwudziestu sześciu twórców pochodzących poza jednym wyjątkiem (Stanisław Wyrtel) z regionu radomskiego.

Są to:

  • w dziedzinie rzeźby w drewnie: Władysław Gruszczyński, Jerzy Krześniak, Czesław Drabczyk, Leon Drabczyk, Zygmunt Grzybowski, Stanisław Denkiewicz, Jerzy Adamczyk, Jan Rybczyński, Anatol Miękus, Grzegorz Szewczyk, Henryk Karaś, Cezary Tomczyk, Stefan Ślażyński;
  • w dziedzinie ceramiki: Jadwiga Kosiarska, Krystyna Mołdawa, Wacław Rokita, Stefan Kwapisz, Leszek Seweryński, Władysław Gubała, Wiesław Rokita, Jan Szwogżlis, Tadeusz Połetek;
  • w dziedzinie malarstwa: Jan Rybczyński, Antoni Jopkiewicz, Zbigniew Glik, Stanisław Wyrtel.

Oprócz tego w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej znajdują się dwie płaskorzeźby, autorstwa Stanisława Denkiewicza oraz Jerzego Krześniaka prezentujące dawny zwyczaj obchodów kolędniczych z szopką. Z kolei w płaskorzeźbie Anatola Miękusa zatytułowanej „Tryptyk” scena narodzenia Jezusa stanowi jedynie część dzieła artysty.

Więcej o tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych można przeczytać na stronie internetowej Muzeum Wsi Radomskiej. Tam również dostępne są zdjęcia wysokiej rozdzielczości wszystkich tradycyjnych szopek.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej