Retrospotkanie: Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku

Retrospotkanie to jedno z najpopularniejszych spotkań miłośników historii miasta. Tym razem dyskusje będą toczyły się wokół rozwoju przestrzennego Radomia w drugiej połowie XX wieku.

O tym, jak kształtowały się kolejne plany zagospodarowania przestrzennego miasta i czy z dzisiejszej perspektywy można pozytywnie ocenić powstałą zabudowę – opowie architekt urbanista Elżbieta Maj, autorka monumentalnej publikacji „Radom w półwieczu 1960-2010. Rozwój przestrzenny”.

Czy Radom w dziedzinie urbanistyki może się czymś chlubić, czy raczej ma powody do wstydu? Które budynki okazały się dziełami ponadczasowymi, a które nigdy nie powinny powstać? Na te i wiele innych pytań odpowiedź padnie zapewne podczas Retrospotkania.

Elżbieta Maj zaprezentuje również swoje dwutomowe wspomnienia: „AnaGRAM” oraz „Reszta życia”. Szczególnie ta ostatnia może być interesująca dla radomian – obejmuje radomskie lata życia autorki, która była główną projektantką zagospodarowania przestrzennego miasta.

Tradycją Retrospotkań stało się już „TOP-10 Retrospekcji”. I tym razem nie zabraknie krótkiej prezentacji znanych i lubianych przez radomian miejsc.

27. Retrospotkanie odbędzie się 13 października o godzinie 18 w Resursie Obywatelskiej. Wstęp wolny. Obowiązują maseczki i dezynfekcja dłoni.

Elżbieta Maj – z pochodzenia Ślązaczka, w 1960 r. ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i rozpoczęła pracę w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu. Od 1 lipca 1975 r. kierowała pracownią ds. planowania miasta Radomia w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego. Główna projektantka planów zagospodarowania przestrzennego Radomia z lat 1972, 1982 i 1994. Laureatka wielu nagród i konkursów branżowych, autorka wielu opracowań naukowych w zakresie urbanistyki i architektury.