Retrospotkanie. Rusza czwarty sezon spotkań miłośników historii Radomia

Retrospotkanie Radom Resursa

Pierwsze powakacyjne spotkanie poświęcone będzie świeżo wydanym książkom o historii miasta.

„Podróże, wycieczki, wyprawy. Radom i okolice 1880–1914” to wybrane przez regionalistę Stanisława Zielińskiego trzy opisy, autorstwa Stanisława Przyborowskiego, Michała Modzelewskiego i Stanisław Zdzitowieckiego, ukazujące Radom i region przed I wojną światową.

Dodatkowym atutem wydawnictwa jest zamieszczony przez Zielińskiego mini słownik zapomnianych obywateli Radomia. To osoby wzmiankowane w publikowanych wspomnieniach, ale obecnie nieznane, na przyklad optyk Józef Soczek czy producent octu Noach Przednówek.

”Ofiara czy filar? Radomska spółdzielczość w latach 1945–1956”, której autorem jest dr Adam Duszyk to przegląd rodzimej spółdzielczości. W XXI wieku słowo „spółdzielnia” kojarzy nam się już chyba tylko ze spółdzielnią mieszkaniową. Kiedyś podobnych instytucji było znacznie więcej. Miały nie tylko zapewniać miejsce pracy dla swoich członków ale i być miejscem socjalistycznej edukacji.

Podczas spotkania nie zabraknie także kolejnej prezentacji z cyklu „TOP-10 Retrospekcji”. Jaką niespodziankę tym razem przygotowali przedstawiciele popularnego portalu? Tego nie chcą zdradzić.

Retrospotkanie „Wspomnienia / Spółdzielnie” rozpocznie się we wtorek, 8 września 2020 r. o godzinie 18 w Sali Widowiskowej Resursy Obywatelskiej. Wstęp wolny.

Organizatorami spotkania są Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska oraz społeczność skupiona wokół portalu Radom.Retrospekcja.