Remont zamku w Iłży. Powstaną drewniane tarasy i nowe oświetlenie

To będą udogodnienia dla coraz częściej zainteresowanych walorami Iłży turystów, chcących podziwiać ruiny gotycko-renesansowego zamku biskupów krakowskich.

Pozwolenie na budowę w związku z pracami konserwatorskimi wydało Starostwo Powiatowe w Radomiu. Zmiany mają być przede wszystkim udogodnieniem dla turystów.

Przy ścianach zamku zostaną wybudowane szerokie drewniane tarasy wraz ze schodami wejściowymi z różnych stron. Nad bramą, prowadzącą na dziedziniec pojawi się również drewniana kładka – tak, aby można było przejść naokoło istniejących murów. Wszystkie podesty dla zwiedzających zostaną oświetlone za pomocą stylizowanych lamp LED z czujnikami ruchu.

Nowoczesny systemem sterującym oświetleniem zamku i baszty umożliwi również w przyszłości realizację widowisk multimedialnych lub laserowych. Na baszcie ma pojawić się również hotspot sieci bezprzewodowej Wi-Fi.

W ramach prac zostanie przebudowane samo wejście na basztę – zamiast zewnętrznych krótkich betonowych schodów, zostaną wykonane nowe, prowadzące już od strony dziedzińca. Na samym dziedzińcu pojawią się posadzki z kamienia polnego oraz podziemna instalacja odprowadzająca wody opadowe poza obręb murów. Z kolei w dawnych komnatach zostaną położone posadzki ceramiczne. Wejścia na dziedziniec zamku będą zamykane metalowymi kratami.

Prace sfinansowane zostaną z budżetu gminy miasta Iłża.