Radomski Festiwal Jazzowy: zagra Kuba Banaszek Quartet

19. Radomski Festiwal Jazzowy odbywa się pod prowokacyjnym hasłem „promujemy swoich”. W tym roku różne oblicza związku Radomia z szeroko rozumianym jazzem stają się główną osią programu koncertowego.

„Podczas Radomskiego Festiwalu Jazzowego jest miejsce na lokalność, bo chcemy akcentować zarówno kunszt muzyków związanych z naszym miastem, jak i samo tkwiące w nich „oddolne” ciśnienie grania na jazzowo. W tym roku różne oblicza związku Radomia z szeroko rozumianym jazzem stają się główną osią programu koncertowego. Na pewno wiemy, że z powodu ograniczeń epidemiologicznych nie wszyscy będą mogli wejść, dotrzeć. Taki czas. Ale tu informujemy, że planujemy opracowanie materiałów filmowych, które zamierzamy emitować na kanale YouTube w połowie listopada. Na początek, metrykalnie młoda, formacja rangi ogólnopolskiej, której lider ma zdecydowanie radomskie korzenie” – piszą w komunikacie organizatorzy imprezy.

Koncert zespołu rozpocznie się 21 października o godzinie 18 w radomskiej Łaźni (ul. Żeromskiego 56). Obowiązuje limit miejsc. Bezpłatne wejściówki dostępne są w siedzibie Łaźni do wyczerpania.

Lider formacji jako osoba wywodząca się z Radomia i identyfikująca się z tym miejscem, kształcił się w radomskim Zespole Szkół Muzycznych przez 12 lat.

Kuba Banaszek Quartet to zespół coraz śmielej zaznaczający swoją obecność na polskiej, młodej scenie jazzowej. Swoją wartość udowodnili zdobywając w kwietniu 2019 roku Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową w ramach 55. Jazzu nad Odrą we Wrocławiu. Ich twórczość charakteryzuje świeżość formy przekazu, zarówno pod kątem kompozytorskim, jak i aranżacyjnym. Repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje lidera, pianisty Kuby Banaszka.

Kuba Banaszek po raz pierwszy pokazał się szerszej publiczności w trakcie IX Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej – Novum Jazz Festival, w ramach którego zdobył pierwszą nagrodę. Stało się to impulsem do utworzenia autorskiego zespołu, w którym mógłby realizować swoją koncepcję twórczą – niedługo potem powstał KBQ. Kuba jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fortepianu jazzowego Joachima Mencla. Miał również okazję zdobywać doświadczenie przy akademickiej współpracy z takimi muzykami jak Grzegorz Nagórski, Dominik Wania, czy Piotr Wyleżoł.