Radom: Obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

dzień bez samochodu

Specjalna linia przyśpieszona E, konkurs na nazwy autobusów elektrycznych, wyprawy rowerowe, bezpłatna komunikacja i darmowe zwiedzanie Muzeum Polskich Rowerów – to elementy obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020 w Radomiu.

Ze względu na trwającą pandemię, w tym roku Sekretariat Europejski zdecydował o większej elastyczności, a także o złagodzeniu wymogów uczestnictwa dla tych samorządów, które zdecydują się dołączyć do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu 2020.

W tym roku bez festynu

Motywem przewodnim kampanii w Europie jest tym razem hasło „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. Promuje ono ambitne cele osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie aż do 2050 roku, a jednocześnie podkreśla znaczenie dostępności do środków transportu bezemisyjnego dla wszystkich ludzi. W konsekwencji ma to zachęcać do podjęcia działań przyczyniających się do rozwiązania problemów zanieczyszczenia i emisji dwutlenku węgla. I to z tego powodu dominującym kolorem radomskich obchodów ETZT jest zieleń.

Dzień bez Samochodu wypada w tym roku we wtorek (jest to zwykły dzień roboczy i szkolny), dlatego w odróżnieniu do lat poprzednich, nie zdecydowano się na organizację festynu.

Linia przyspieszona

Przez cały tydzień, od 16 do 22 września włącznie, w godzinach 13 – 20 będzie kursowała specjalna linia przyśpieszona, oznaczona symbolem E (jak ekologia i elektromobilność). Będą ją obsługiwały autobusy elektryczne.

Trasa będzie okrężna, tylko z jednym przystankiem końcowym na osiedlu Gołębiów I. MZDiK wytyczyła trasę w taki sposób, aby z oferty podróży „elektrykami” mogli skorzystać również mieszkańcy tych części Radomia, gdzie tego typu autobusy nie kursują na co dzień.

Autobusy będą zatrzymywały się tylko na wybranych przystankach. Ma to związek zarówno z turystycznym charakterem tej linii, jak również z tym, że zgodnie z obecnymi ograniczeniami, w tym modelu autobusu nie może jednocześnie jechać więcej niż 37 pasażerów (połowa ogólnej liczby miejsc siedzących i stojących).

Konkurs na nazwanie nowych „elektryków”

MPK Radom ogłosiło konkurs mający na celu wyłonienie symbolicznych nazw dla kolejnych tego typu pojazdów, które wyjadą na ulice Radomia w połowie 2021 roku. Od 16 do 21 września, czyli w trakcie obchodów ETZT, odbędzie się głosowanie internetowe na 20 wybranych przez komisję najciekawszych nazw. Wyłonionych zostanie w ten sposób dziewięć zwycięskich, a MPK poda wyniki w Dniu bez Samochodu (22 września).

Dzień bez Samochodu na rowerze

Do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu włączyli się też organizatorzy dwóch cyklicznych wycieczek rowerowych: Jazdy z miasta! oraz Co Za Jazdy! Obie wyprawy odbędą się w niedzielę, 20 września. Kierunkiem docelowym pierwszej będą Pionki, a drugiej – Szydłowiec. Dokładne informacje na temat rejestracji oraz zasad organizatorzy podadzą na swoich stronach internetowych.

Autobusem bezpłatnie

22 września cała miejska komunikacja będzie bezpłatna (dotyczy to wszystkich linii dziennych lub nocnych na całej ich długości, czyli również poza granicami Radomia oraz specjalnej linii E).

W Dniu bez Samochodu będzie można również bezpłatnie zwiedzać Muzeum Polskich Rowerów (ulica Curie-Skłodowskiej 4) w godzinach 9 – 17. Ze względu na ograniczenia epidemiczne nie będzie jednak możliwe zwiedzanie muzeum przez duże zorganizowane grupy. W jednym czasie może tam przebywać maksymalnie pięć osób.

Blisko 60 prezentowanych w placówce eksponatów pokazuje historię roweru – można zobaczyć między innymi archaiczny welocyped, bicykle i rower bambusowy.

Źródło: mzdik.pl