Przygody Gwiazdy Betlejemskiej. Spektakl on-line dla najmłodszych

O godzinie 18 na profilu Facebook Teatru Powszechnego w Radomiu będzie jedyna okazja, aby pokazać dzieciom czarny teatr. Aktorzy pokażą uroczą i wzruszającą bajkę „O pastuszkach, co to w nocy, poszli boso o północy”.

„Czy wiecie, że 21 grudnia na niebie mogliśmy najlepiej zaobserwować Wielką Koniunkcję, czyli wyjątkowe bliskie spotkanie planet Jowisza i Saturna, które z naszej ziemskiej perspektywy wygląda jak jeden duży świetlisty punkt, niczym Gwiazda Betlejemska? Ostatnio tak bliska i dobrze widoczna koniunkcja Jowisza i Saturna miała miejsce w 1226 roku, a kolejna w 1623. Zupełnie nie bez przypadku mamy dla Was w 2020 roku wyjątkową bajeczkę o perypetiach Gwiazdy Betlejemskiej, której pomagają pastuszkowie z owieczkami” – zapowiada Daniel Adamczyk z Teatru Powszechnego w Radomiu.

„Koniecznie oglądajcie bajeczkę w ciemności, bowiem nagraliśmy ją dla Was w formie czarnego teatru. Bardzo ciekawi jesteśmy Waszych wrażeń. A jeżeli chcecie się podzielić Waszą dobrą cechą i wysłać do teatru rysunek Waszego dobrego uczynku, to z przyjemnością stworzymy z Wami wirtualną wystawę” – zapowiadają aktorzy.

„Warto wspomnieć, że autorką bajeczki jest nasza Zastępczyni Dyrektora Teatru Pani Agnieszka Kołodyńska- Iglesias, która napisała historię „O pastuszkach, co to w nocy, poszli boso o północy” dla najmłodszych dzieci, kiedy pracowała w szkole jako psycholog” – zachęca Daniel Adamczyk.

Bajeczka ma krótką formę czarnego teatru, budowanego w ciemnościach przy świetle ultrafioletowym. Technika grania i kreowania roli dla aktora jest bardzo wymagająca, bowiem aktor ubrany cały na czarno, z zasłoniętą głową, poruszając się niczym „ninja” bezszelestnie animuje lalką lub przedmiotem. W bajeczce główną rolę grają nie tylko pastuszkowie i Gwiazdka Betlejemska, ale także owieczki i mędrzec z bardzo długą brodą.

Występują: Aga Grębosz, Przemysław Bosek, Mateusz Paluch. Początek 23 grudnia, o godzinie 18. Występ on-line na profilu Facebook Teatru Powszechnego.