Program „Moja woda” powraca. Budżet 100 mln złotych

Wnioski w ramach I edycji programu można było składać od 1 lipca br. Budżet został wyczerpany w ciągu dwóch miesięcy.

„Z początkiem 2021 r. chcemy uruchomić nową edycję programu „Moja woda” – zapowiedział we wtorek (15 września 2020 r.) minister klimatu Michał Kurtyka. Budżet, tak jak w przypadku pierwszej edycji, ma wynieść 100 mln zł.

„Budżet przewidziany na cały 2020 r. został wyczerpany w dwa miesiące. W tym momencie przekazujemy polskim rodzinom te 100 mln zł na budowę przydomowych instalacji retencyjnych. Cieszymy się z takiego zainteresowania” – mówił minister.

Kurtyka dodał, że resort spodziewał się, że program może trafić na podatny grunt jeżeli chodzi o oczekiwania społeczne „i w związku z tym, z początkiem 2021 r. chcemy uruchomić nową edycję programu „Moja woda” z budżetem podobnym, jaki mieliśmy w 2020 r.”.

Minister zaznaczył, że poprosił już NFOŚiGW o przedstawienie propozycji nowej odsłony programu w ciągu najbliższych tygodni.

Wnioski w ramach I edycji programu można było składać od 1 lipca br. Budżet programu wyniósł 100 mln zł.

Pierwszy nabór w programie „Moja Woda” został skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mogli otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% kosztów, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020 r. Środki Narodowego Funduszu w wysokości ponad 100 mln zł oraz wojewódzkich Funduszy w wysokości 4,67 mln zł są przeznaczone na dofinasowanie m.in. zakupu, montażu i uruchomienia instalacji pozwalających na zatrzymanie i zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Finansowane mogły być również przewody odprowadzające wody opadowe, zbiorniki retencyjne podziemne lub nadziemne, oczka wodne, instalacje rozsączające oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody.

Źródło: Ministerstwo Klimatu, pap.pl