Polski Tom Waits z koncertem we Wsoli

Marek Dyjak OKmagazyn Ra dom Wsola koncert

Wspaniały głos, świetne teksty, mistrzowskie aranżacje. W sobotę, 5 września w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli wystąpi Marek Dyjak z zespołem.

To pierwszy po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami sanitarnymi, koncert w Muzeum Witolda Gombrowicza.

„Cieszymy się, że możemy znów działać na prawie normalnym poziomie. Bardzo na to czekaliśmy. Mam wrażenie, że nasi goście także już stęsknili się za nami.” – opowiada Tomasz Tyczyński, kierownik muzeum.

Tym razem, niejako na rozpoczęcie roku szkolnego, wystąpi Marek Dyjak. Artysta porównywany jest z Tomem Waitsem i Przemysławem Gintrowskim, ale w rzeczywistości to jasna gwiazda na muzycznym firmamencie lub raczej osobna planeta. Jak piszą o nim krytycy, to wspaniały głos, świetne teksty i mistrzowskie aranżacje.

W Muzeum Witolda Gombrowicza Marek Dyjak zaśpiewa głównie utwory z albumu „Piękny instalator”, który ukazał się pod koniec 2019 roku. To piosenki autorstwa Jana Kondraka, Roberta Kasprzyckiego, Jacka Musiatowicza, Artura Andrusa, Dariusza Milińskiego i Adama Struga.

„Piękny instalator” to tytuł piosenki do tekstu Jana Kondraka, która była próbą nawiązania do obrazu Jerzego Dudy-Gracza. Tą kompozycją Dyjak w 1995 roku wyśpiewał jedną z nagród Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Jak sam teraz mówi: „Piosenka oczywiście została lekko zmodyfikowana, wcześniej była strasznie agresywna i wulgarna, co dało mi nagrodę, ale dziś nikt by jej nie chciał puścić w radiu, dlatego na potrzeby tego albumu została troszeczkę zmiękczona”.

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. „Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym” – tak z kolei ocenia go Elżbieta Zapendowska, krytyk muzyczny. Jak pisał o albumie „Piękny instalator” Jarek Szubrycht, to „najlepsze piosenki bez happy endu”. Płyta została nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka Roku 2020.

Plenerowy koncert Marka Dyjaka (tym razem w kwintecie) odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w sobotę, 5 września. Początek o godzinie 18, wstęp wolny.

Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie o godzinie 17 z przystanku przy ulicy Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów). Powrót do Radomia po koncercie około godziny 20.

„Ze względów sanitarnych w autobusie będzie zajęta tylko połowa miejsc. Prosimy także osoby, które wybierają się na koncert o wydrukowanie, przeczytanie i podpisanie specjalnego oświadczenia. Druk do pobrania dostępny jest na naszej stronie internetowej” – mówi Tomasz Tyczyński. Podpisany dokument należy zabrać ze sobą i przekazać pracownikom muzeum przy wejściu na teren koncertu.