Podziemne parkingi w centrach miast – jakie mają zalety?

Poruszanie się autem po dużym mieście jest dla kierowców sporym wyzwaniem, głównie z uwagi na korki i problemy ze znalezieniem miejsca postojowego w centrum. Średnio trzeba na to przeznaczyć ok. 40 minut. Czy warto zatem korzystać z podziemnych parkingów?

Trudności z parkowaniem w centrach dużych miast jest kłopotliwe nie tylko dla kierowców, ale dla również pieszych i rowerzystów. Samochody pozostawione na chodnikach czy trawnikach to niestety codzienny widok i ogromne trudności z korzystaniem z miejskiej infrastruktury. Z tego względu realizowanych jest coraz więcej inwestycji z zakresu budowy podziemnych parkingów.

Podziemne parkingi a rozładowanie ruchu

Podziemne parkingi to rozwiązanie przyczyniające się do rozładowania ruchu w centrach największych ośrodków miejskich w Polsce. To kluczowy argument przemawiający za tym, aby wybrać właśnie podziemny parking płatny. Poznań dla przykładu jest pod tym względem obsługiwany m.in. przez firmę Interparking obsługującą całodobowy, podziemny parking pod placem Wolności – czyli w samym sercu stolicy Wielkopolski. Mniej samochodów stojących w różnych miejscach, niekoniecznie do tego przeznaczonych, to znacznie większa swoboda w przemieszczaniu się po mieście.

Udogodnienia dla kierowców

Firmy, które zarządzają podziemnymi parkingami, mają w ofercie atrakcyjne pakiety dla klientów. Mieszkańcy danej miejscowości mogą wykupić przyjazny dla kieszeni abonament, który obniży wydatki na transport. Dużym plusem omawianej usługi jest także możliwość rezerwacji i opłacenia miejsca online, co daje pewność, że w wybranym terminie i o określonej godzinie będzie ono wolne. Nie trzeba więc tracić cennego czasu na szukanie miejsca postojowego. Z uwagi na to, że parkingi podziemne są strzeżone lub dozorowane, samochody są bezpieczne na ich terenie.

Aspekt ekologiczny

Więcej aut na podziemnych parkingach to mniej spalin i hałasu na ulicach. Ponadto tego typu parkingi nie ingerują w miejski krajobraz, co daje niemałe pole do popisu, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.