Podolog: specjalista od stóp. Kiedy go odwiedzić?

Dokucza Ci ból stóp? A może wrastające paznokcie, modzele, odciski, brodawki wirusowe, grzybica, pękające pięty…? Te problemy możesz rozwiązać wizytą u specjalisty podologa.

Od sześciu lat w Radomiu funkcjonuje gabinet podologiczny Podolog Radom. Właścicielka, Agata Chutkiewicz, jest magistrem kosmetologii o specjalizacji podologicznej, ukończyła niezliczoną ilość kursów i szkoleń i wciąż rozwija się w tej nowej, wąskiej dziedzinie, niosąc ulgę w bólu mieszkańcom naszego regionu. Jest także prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Krajowej Izby Podologicznej. Prowadzi szkolenia podologiczne, wygłasza prelekcje na konferencjach branżowych.

Stowarzyszenie na Rzecz Krajowej Izby Podologicznej. Długa nazwa z której wynika, że podologia to dzisiaj nieunormowana dziedzina.

Obecnie w podologii borykamy się z brakiem jasno określonych kwalifikacji. Otwiera się coraz więcej gabinetów podologicznych – i to cieszy. Martwi jedynie poziom kompetencji prowadzących je osób. Coraz częściej niestety mamy do czynienia z „podologami” po kilkugodzinnych kursach, którzy dobierają niefortunne środki, bądź nieumiejętnie przeprowadzają zabiegi. Chcemy uregulować prawnie nasz zawód i zagwarantować pacjentom właściwy poziom usług.

To kim tak naprawdę jest podolog?

Jest to specjalista, którego można porównać do fizjoterapeuty bądź pielęgniarki. Zajmuje się on terapiami takich schorzeń jak wrastające paznokcie, modzele, odciski, pękające pięty, zrogowacenia, grzybica, brodawki wirusowe i wiele innych rzadszych bądź częstszych problemów. Posiada szeroką wiedzę w zakresie anatomii stopy, aparatu paznokciowego oraz skóry. Nie jest lekarzem i zawsze, kiedy to konieczne, współpracuje ze specjalistami różnych dziedzin – od chirurgii, przez ortopedię po dermatologię. Ale zdarza mi się też odesłać pacjenta do endokrynologa, diabetologa czy choćby lekarza rodzinnego. Prowadzimy także profilaktykę stopy cukrzycowej oraz pielęgnujemy stopy seniora.

Czy tych wszystkich rzeczy nie mogłaby robić po prostu kosmetyczka?

Oczywiście, jednak pamiętajmy, że inne cele powinny przyświecać wizycie u kosmetyczki. Podolog nie prowadzi zabiegów kosmetycznych, mających na celu chwilową poprawę wyglądu stóp, a skupia się na długofalowym rozwiązywaniu problemów swoich pacjentów. Bardzo szanuję kosmetyczki i sama staram się często korzystać z ich usług. W Radomiu mamy wiele gabinetów na naprawdę wysokim poziomie. Jednak podolog oferuje inny rodzaj usługi – bliżej nam do sektora ochrony zdrowia niż szeroko pojętych usług „beauty”. Popularyzacja naszego zawodu to jeden z głównych celów Stowarzyszenia.

Czym w takim razie różni się zabieg podologiczny od pedicure kosmetycznego?

Tych różnic jest tak wiele, że są to w zasadzie dwie kompletnie odmienne usługi. Podolog nie moczy stóp, bo przeszkadzałoby to prawidłowej ocenie stanu skóry i paznokci a następnie w prawidłowym wykonaniu zabiegu. Na każdym etapie terapii bierze pod uwagę jej długofalowe skutki. Dlatego też efekty na przykład opracowania pękających pięt po wizycie u podologa są znacznie trwalsze niż w przypadku pedicure kosmetycznego, który ma na celu natychmiastową (choć krótkofalową) poprawę wyglądu stóp. Różnią się narzędzia: w arsenale podologicznym znajdziemy na przykład skalpel i dłuto, a każdy preparat jest dedykowany podologii.

Pacjenci zmagający się z bólem i problemami stóp często zastanawiają się, jakiego specjalistę wybrać. Czy ma to być ortopeda, fizjoterapeuta, osteopata, czy może właśnie podolog.

Każdy, kto odczuwa ból, dyskomfort lub zaniepokojenie stanem swoich stóp może zasięgnąć porady podologicznej. Podolog może pomóc w obraniu ścieżki terapeutycznej i pomóc podjąć decyzję, jakiego specjalistę należy odwiedzić. W naszym gabinecie mamy także możliwość umówienia konsultacji lekarskiej bądź pielęgniarskiej.

A najczęstsze przypadki to?

Jest ich naprawdę wiele. Bywają poprawki po źle wykonywanym pedicure, wrastające paznokcie, gdzie musimy na przykład wygoić długotrwały stan zapalny lub założyć klamrę ortonyksyjną. To diagnozowanie wszelkiego rodzaju zmiany kształtu lub struktury paznokcia, łącznie z badaniem mykologicznym (w przypadku grzybic skóry czy paznokci) czy mikrobiologicznym (w przypadku zakażeń bakteryjnych), wykonywanie opatrunków, profilaktyka stopy cukrzycowej. Zajmujemy się też suchą, pękającą skórą czy brodawkami wirusowymi. I choćby po rozpiętości przypadków widać, że podologia to zarazem wąska i szeroka nauka.

Wiele osób odczuwać może wstyd lub dyskomfort przed wizytą.

I w wielu przypadkach tak jest. Bariera psychiczna jest spora. Stopy to części ciała, które odkrywamy najrzadziej, dlatego często bagatelizujemy problemy zdrowotne. Ale pamiętajmy, że nie powinno się ich bagatelizować, bo po czasie mogą stać się naprawdę uciążliwym problemem. Warto szukać doświadczonych specjalistów, którzy widzieli już w swojej pracy wszystko i żaden problem nie jest im straszny!