Pierścionek zaręczynowy z diamentem – najpopularniejszy wybór

Zaręczyny to jeden z najważniejszych momentów w życiu zakochanej pary planującej ślub. Ważne, by moment ten pozostał w naszej pamięci jako wyjątkowy – uroczystość trzeba starannie zaplanować albo zdecydować się na spontaniczne działanie. Nie obejdzie się jednak bez… pierścionka. Poniżej wskazówki, które pomogą znaleźć idealny model.

Krótka historia pierścionka zaręczynowego

Wróćmy do czasów starożytności – w starożytnym Rzymie kobietom wręczano dwa pierścionki zaręczynowe. Jeden nosiły w domu, drugi pełnił funkcję wyjściową. Wtedy też ustalono, na którym palcu nosi się ten typ pierścionka. Żyła Vena Amoris prowadząca do serca znajduje się na palcu serdecznym, dlatego wybór był niemal oczywisty.

W większości krajów Europy nosi się go na lewej dłoni z powodu jej bliskości względem serca. Jednak w Polsce przyjęło się, że panie noszą pierścionek na palcu serdecznym prawej dłoni. Zwyczaj ten nie jest jednak zasadą – wiele par decyduje o wyborze samodzielnie, zgodnie z własnym uznaniem.

Do wyboru są pierścionki o różnym wzornictwie, kolorze i ozdobione najrozmaitszymi kamieniami szlachetnymi – jak m.in. diament, rubin czy szmaragd. Pozycję lidera zajmuje jednak biżuteria z diamentem, dlatego skupimy się właśnie na niej.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Jednym z najpopularniejszych modeli jest pierścionek zaręczynowy z diamentem – to ten model szybko podbił serca zakochanych par. Pierwszą taką ozdobę wykonano w renesansie, kiedy Maksymilian I Habsburg oświadczył się Marii Burgundzkiej. Biżuteria z brylantami szybko zyskała popularność wśród elit. W 1938 roku marka De Beers prowadziła działania marketingowe o charakterze edukacyjnym, skupiając się na walorach diamentów. W 1947 roku wymyślono hasło znane do dzisiaj – „Diamonds are forever!”, a pierścionki zaręczynowe z diamentem umocniły swoją pozycję na rynku. To biżuteria jedyna w swoim rodzaju, która symbolizuje miłość i związek, a także inwestycja na lata.

Diament – symbol jubilerstwa

Pierścionki z diamentem lub brylantem (oszlifowanym i opracowanym diamentem) to symbole jubilerstwa. Wyróżnia je wyjątkowy blask i trwałość, są uznawane za symbol miłości i trwałości. Ofiarowując wybrance pierścionek z diamentem, mężczyzna deklaruje swoje uczucie na zawsze – przyjmuje się, że jest ono tak samo trwałe jak ten wyjątkowy kamień.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pierścionek z diamentem?

Wybierając konkretny kamień, weź pod uwagę przede wszystkim karat (masę diamentu), czystość, barwę i szlif. O czystości diamentu decyduje jak najmniejsza ilość inkluzji. Poszukiwane są kamienie o czystości LC.

W przypadku barwy najbardziej cenione są kamienie o barwie D, czyli bezbarwne. Inne to: prawie bezbarwny, delikatnie zabarwiony, bardzo jasnożółty oraz jasnożółty lub żółty. Ważną kwestią jest też szlif. Jedynie prawidłowe oszlifowanie diamentu sprawia, że można ujrzeć jego wszystkie walory, piękno i blask – wysokiej jakości kamień wspaniale się iskrzy.