Pielęgnacja stóp zimą. Na co zwrócić uwagę?

Nie oszukujmy się, większość z nas traktuje pielęgnacje stóp po macoszemu nie tylko zimą. Nasza szerokość geograficzna nie pozwala nam na zbyt częste ich eksponowanie. Z tego powodu zapominamy o podstawowych zabiegach. Brak odpowiedniej pielęgnacji to jednak duży błąd, który przełoży się na wygląd oraz zdrowie. Jak zatem zadbać o stopy zimą?

Pielęgnacja stóp zimą a odpowiednie obuwie

Podstawą pielęgnacji stóp zimą jest wybór odpowiedniego obuwia. Kiedy temperatura spada poniżej zera, należy założyć buty, które zadbają nie tylko o nasze ciepło, ale również cyrkulację powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby nie przylegały one zbyt ciasno do stóp, a ich podeszwa była elastyczna. W innym przypadku krążenie krwi jest znacznie utrudnione, co w efekcie prowadzi do przemarznięcia stóp.

Dobrze dopasowane obuwie to jednak nie wszystko, co zalecają podolodzy. Warto bowiem regularnie zmieniać buty, w jakich chodzimy zimą. Możemy także zakładać inne obuwie do pracy, które będzie adekwatne do wykonywanych czynności. Po przyjściu do domu należy zdezynfekować parę butów, aby zapobiec rozwojowi bakterii oraz grzybów. Na pojedynczym bucie może się znajdować nowiem 140 tysięcy zarodników, które mogą przyczynić się do rozwoju grzybicy.

Domowa pielęgnacja stóp

Zimą, jak też w inne pory roku, warto zadbać o domową pielęgnację stóp. Na co zwrócić uwagę, kiedy za oknem śnieg i minusowe temperatury? Zimowa aura może wywołać nadmierne rogowacenie się naskórka. Dlatego w tym okresie wskazane jest jego regularne usuwanie. Nie sięgajmy jednak po pumeks czy tarkę codziennie, ponieważ wywoła to odwrotny efekt. Ponadto warto nawilżyć stopy kosmetykami do zrogowaciałej skóry. Warto, aby miały one w składzie mocznik, który usuwa martwy naskórek, odżywiającą witaminę E oraz kojący pantenol.

Domowe SPA dla stóp możemy także urozmaicić prostymi zabiegami. Znana jest metoda Sebastiana Kneippa, który zalecał naprzemienne kąpiele. Wzrastająca temperatura wody oddziałuje bezpośrednio na podeszwę stóp i wpływa na ukrwienie całego organizmu. Taką kąpiel możemy urozmaicić kryształkami do kąpieli stóp, które dodatkowo usuną zrogowaciały naskórek.

Jak pielęgnować paznokcie u stóp?

Pielęgnacja stóp nie powinna ograniczać się tylko do usuwania zrogowaciałego naskórka. Zimą naszej uwagi potrzebują także paznokcie, które mogą być bardzo narażone na niskie temperatury oraz brak cyrkulacji powietrza.  Jak o nie zadbać?

W trakcie wykonywania domowej pielęgnacji stóp nie zapomnijmy o pedicure. Zimą należy go wykonywać co najmniej raz w miesiącu. Przycinajmy paznokcie zgodnie z ich kształtem. Warto także nawilżyć kremami oraz naturalnymi olejkami.

O pielęgnacji stóp warto pamiętać nie tylko latem. Troszcząc się o nie przez cały rok, zadbamy o ich zdrowie oraz wygląd. Unikniemy także przykrych dolegliwości związanych z nieodpowiednią cyrkulacją powietrza. Domowe SPA dla stóp może być nie tylko chwilą troski o nas samych, ale również czasem relaksu.