Cera trądzikowa jest wyzwaniem z którym zmaga się wielu ludzi. Choć wydawałoby się, że jest to problem dotyczący zazwyczaj nastolatków, skóra trądzikowa to dolegliwość dotykająca również dorosłych. Trądzik absolutnie nie jest powodem do wstydu – prawie każdy na którymś etapie zmagał się z tym problemem i starał się pozbyć go wszelkimi sposobami. Pomóc w tym może odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o skórę trądzikową?

Plan pielęgnacji cery trądzikowej

Zanim zaczniemy wprowadzać w życie zmiany w naszej codziennej rutynie, powinniśmy przygotować odpowiedni plan pielęgnacji cery trądzikowej. Czemu jest to tak ważne? Skóra skłonna do trądziku potrzebuje równowagi pomiędzy oczyszczaniem, nawilżaniem, tonizacją i złuszczaniem, ponieważ jeśli nie zachowamy właściwego balansu pojawiać się mogą nowe stany zapalne lub zwiększy się wydzielanie sebum. Odpowiedni plan pielęgnacji powinien składać się z porannej i wieczornej rutyny. Oto prosty przepis na poranną rutynę:

1. Oczyszczenie

Rankiem powinniśmy odświeżyć twarz po nocy i pozbyć się wszelkich drobnoustrojów znajdujących się np. na poduszce. Przy okazji pozbędziemy się pozostałości wieczornej pielęgnacji. W tym celu warto użyć pianki lub żelu do mycia twarzy. 

2. Tonizacja

Tonizacja pozwala przywrócić skórze prawidłowe pH, sprawia również, że składniki kolejnych etapów pielęgnacji lepiej wnikają do naskórka. 

3. Krem SPF i nawilżający

Krem SPF jest niezbędnym elementem pielęgnacji dla każdego typu cery, jednak w przypadku cery trądzikowej staje się priorytetem. Dzięki niemu ryzyko powstawania przebarwień pozapalnych i blizn jest zdecydowanie mniejsze. Warto wybierać te kremy SPF, które jednocześnie nawilżają naszą skórę. Jeżeli nasz krem SPF nie ma takich właściwości, oprócz niego powinniśmy nałożyć krem nawilżający.

Jak powinna wyglądać wieczorna rutyna kosmetyczna?

Wieczorna rutyna jest bardziej kompleksowa, a kroki bardziej rozbudowane. Jak powinno wyglądać wieczorna rutyna pielęgnacyjna? 

1. Oczyszczanie

Wieczorne oczyszczanie składa się z dwóch kroków: demakijażu i oczyszczania właściwego. Do demakijażu możemy użyć płynu micelarnego, ale także olejków czy masełek do demakijażu. W oczyszczenia twarzy z resztek makijażu i nadmiaru sebum sprawdzi się żel do mycia twarzy – nałożenie go przygotuje też nasza skórę na kolejne etapy rutyny.  

2. Tonizajca

Drugim punktem jest, tak samo jak w przypadku porannej rutyny, tonizacja.

3. Serum

Wieczorem warto nałożyć na skórę redukujące niedoskonałości serum do cery trądzikowej, np. z niacynamidem, kwasem hialuronowym czy witaminą D. 

4. Krem nawilżający

Podczas wieczornej rutyny powinniśmy zadbać o dobre nawilżenie skóry, w czym pomoże krem nawilżający.

5. Peeling

Raz lub dwa razy w tygodniu warto zrobić sobie peeling, który pomoże zmniejszyć ryzyko zaskórników. Najlepiej wybrać peeling kwasowy.