„Piątka dla zwierząt” uchwalona. Co o niej myśli młodzież zaangażowana w pomoc zwierzakom?

piatka dla zwierząt

Ustawa „Piątka dla zwierząt” została w nocy uchwalona przez Sejm. Od początku wzbudzała kontrowersje. Polityczne i biznesowe. A czy chroni zwierzęta? Zapytaliśmy młodzież, która na co dzień pomaga zwierzętom jako wolontariusze.

Przez złosliwych nowelizacja ustawy nazywana była „Piątką Kaczyńskiego”. Projekt zamian w ustawie o ochronie zwierząt zakłada zakaz hodowli zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowe prawo ma zakazać również trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić min. 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw.

Pomijając zapędy polityczne i biznesowe, które na ogół bywaja tożsame i oderwane od humanitaryzmu, zapytaliśmy o opinię tych, którzy na co dzień pomagają zwierzętom, poświęcając swój czas i środki.

Ola Pisarek

Warunki życia zwierząt w Polsce znacznie odbiegają od standardów europejskich. Przodujemy w produkcji futer naturalnych, zezwalamy na cyrki z udziałem zwierząt, ubój rytualny, trzymanie psów na uwięzi. Wiele krajów zrezygnowało z takiego sposobu postępowania wobec żywych, czujących istot oraz skazywania ich na bezsensowne cierpienie.

„Piątka dla zwierząt” to dobry krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt. Jako wolontariusz oraz inspektor ds. ochrony zwierząt zgadzam się z tym projektem. Przewiduje on m.in zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt. Taka zmiana ułatwiłaby inspektorom przeprowadzanie interwencji które służą poprawie warunków życia zwierząt.

Bardzo ważnym punktem ustawy, ktorego wcześniej brakowało jest określenie minimalnych wymiarów kojców dla psów. Mimo, iż kojec jest lepszym rozwiązaniem niż łańcuch, powinien mieć odpowiedni rozmiar, aby zwierzę miało swobodę ruchu i czuło się w nim dobrze. Ubolewam nad tym że trzymanie psów na łańcuchu nie zostanie calkiem zakazane ale mam nadzieję, że krok po kroku uda się sprawić, aby życie wszystkich zwierząt w Polsce było traktowane godnie i z szacunkiem.

Piotr Drabik

Człowiek próbuje podporządkować sobie świat i ustawić go według własnych reguł, nie zważając jak wielką krzywdę wyrządzić może innym czującym istotom przez swoje samolubne zachowanie.

Ustawa zapowiada poprawę warunków życia zwierząt w Polsce. Czas zakończyć wykorzystywanie zwierząt tylko dla rozrywki i widowiska. Takie działania nie przynoszą żadnych korzyści, a jedynie skazują bezbronne stworzenia na stres i cierpienie. Na pokazy z udziałem zwierząt często przychodzą dzieci, którym ukazywany jest obraz nieodpowiedniego traktowania zwierząt poprzez zastraszanie ich oraz brutalną tresurę.

Ustawa przewiduje zwiększenie kontroli w placówkach schronisk dla bezdomnych zwierząt, w których niejednokrotnie dochodzi do zaniedbań. Takie miejsca powinny pomagać w walce z bezdomnością i być azylem dla swoich podopiecznych.

Punkt odnośnie częściowego zakazu hodowli zwierząt futerkowych jest dla mnie szczególnie ważny. Warunki życia tych zwierząt są przerażające, podobnie jak traktowanie ich w bestialski sposób przez pracowników ferm. To wstyd, że w Polsce wciąż ta gałąź gospodarki się rozwija.

Agata Brudek

https://www.instagram.com/p/B9SHjJKH1KT/?utm_source=ig_web_copy_link

„Piątka dla zwierząt” to krok naprzód w drodze do osiągnięcia dobrostanu zwierząt w Polsce.

Popieram tę ustawę, aczkolwiek po przeczytaniu jej poczułam się okłamana. Projekt zakładał zakaz trzymania psów na łańcuchu, tymczasem, jak można wyszukać w treści ustawy, z minimum 3 m długości łańcucha zrobiono 6 m. Trzymanie psa na uwięzi jest według mnie bezduszne i nie ma tu znaczenia, jak długi będzie łańcuch. Pies potrzebuje kontaktu z człowiekiem, by móc się rozwijać. Jeśli ktoś bierze psa pod swoją opiekę, a obowiązek na tyle go przerasta, że pies kończy na łańcuchu, to taka osoba nie powinna mieć zwierząt.

W ustawie brakuje mi również zapisu zakazującego chowu klatkowego. Spożywanie jajek „3” już dawno powinno być powodem do wstydu – jakim kosztem zwierząt one są produkowane?

Kolejna kwestia, która jest pod znakiem zapytania, to ubój rytualny – drastyczny, powodujący niewyobrażalny strach i cierpienie zwierząt. Mam wielką nadzieję, że skończymy z tym procederem całkowicie w przyszłości i ubój rytualny pozostanie w Polsce tylko wspomnieniem.

Cieszę się, że pojawiła się taka ustawa, którą posłowie w większości mogli zająć się ponad podziałami. Jest to początek walki o prawa zwierząt i mam nadzieję, że to dopiero przedsmak zmian w Polsce w tym obszarze.