Perły listy dziedzictwa UNESCO – Wielka Brytania

wielka-brytania-zabytki

Wielka Brytania od wielu wieków stanowi ważny ośrodek kulturalny nie tylko na skale europejską, ale również światową. Zabytkowe katedry, średniowieczne zamki i inne zabytki odwiedza rocznie wiele milionów turystów. Niektóre z nich znajdziemy również na liście UNESCO.

Warto wspomnieć tutaj chociażby o jednej z najsłynniejszych świątyń średniowiecza, która znajduje się w Westminster, czyli tamtejsze opactwo. Jego znaczenie dla całej Anglii daleko wykracza tylko poza wymiar religijny i kulturowy. To właśnie tam począwszy od XI wieku odbywały się i odbywają nadal, ceremonie związane z koronacją nowych władców. Na przestrzeni stuleci świątynia przechodziła przeobrażenia i przebudowy. W ich wyniku, w XVIII dobudowano chociażby dwie wieże od zachodniej strony opactwa. Kościół stał się też mimowolnym świadkiem powstawania anglikanizmu, gdyż to właśnie Westminster został przejęty przez króla Henryka VIII, który postanowił odłączyć tamtejszych katolików od zwierzchnictwa Watykanu. Do dziś jest on odwiedzany przez wielu turystów z całego świata. Opactwo wpisano na listę dziedzictwa w 1987 roku.

Kolejnym niezwykle charakterystycznym punktem na turystycznej mapie Anglii bez wątpienia jest londyńska twierdza Tower. Początki jej istnienia przypadają na XI wiek, gdy krajem rządził jeden z najsłynniejszych europejskich średniowiecznych władców – Wilhelm Zdobywca. Od czasów powstania Tower pełniła różne funkcje. Najbardziej zapamiętano ją jednak jako więzienie. Jej swego rodzaju renomę podnosił również fakt, że – jak powszechnie przyjmowano – ucieczka z twierdzy niemal graniczyła z cudem. Zważywszy na fakt kogo w niej przetrzymywano, trudno się zresztą temu dziwić. Wśród więźniów, wymienić można choćby takie ważne postacie historyczne jak na przykład: polityk Thomas Cromwell, druga żona wspomnianego już tutaj Henryka VIII – Anna Boleyn i wreszcie Rudolf Hess czyli de facto jeden z najbardziej prominentnych przywódców III Rzeszy oraz zbrodniarz II Wojny Światowej. Współcześnie londyńska twierdza jest jedną z najważniejszych turystycznych atrakcji stolicy. Zamieszkują ją także jej strażnicy, nazywani Yeomen Warders. Budynek widnieje w zestawieniu UNESCO od 1988 roku.

Zabytkiem nieco innego typu, który także został doceniony przez komisję UNESCO jest z kolei most kolejowy w Szkocji. Zlokalizowano go nad zatoką Firth of Forth. Budowa mostu zajęła w sumie jedenaście lat, a zakończono ją w 1890 roku. Jego głównym zadaniem było kolejowe połączenie hrabstwa Fife z Edynburgiem. Most znajduje się na liście od 2015 roku.

Wybierając się do jednego z krajów Zjednoczonego Królestwa, powinniśmy zaopatrzyć się w tamtejszą walutę. To na wypadek, gdyby płatność bezgotówkowa nie była możliwa. Można do tego wykorzystać kantor online. W kilka minut pozwala nabyć dowolną kwotę, nie tylko zresztą w funtach. Przesyłka może dotrzeć zarówno na adres domowy, jak i do punktu odbioru (kiosk Ruchu, sklep Żabka). Istnieje również opcja darmowego odbioru osobistego. Więcej na temat innowacyjnej oferty kantoru online w Tavex dowiesz się na naszej stronie internetowej. Tutaj.