Odrobina egzotyki we wnętrzu – piękne dekoracje z roślin tropikalnych

Chcesz poczuć tropikalny klimat bez upalnego słońca i potu skraplającego się po plecach? Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie elementów egzotyki we wnętrzu. Odrobina soczystych zielonych akcentów, egzotyczne rośliny doniczkowe czy wybór dodatków klasycznymi tropikalnymi grafikami, to efektowny sposób, aby wprowadzić styl tropikalny. Co musisz wiedzieć o egzotyce we wnętrzach?

Różne spojrzenia na tropikalny styl we wnętrzach

Styl egzotyczny kojarzy się z różnymi tropikalnymi krajami, a to oznacza, że we wnętrzach można go ująć na różne sposoby. Jedni przeniosą do swojego domu bar lub tropikalną plażę, inni skoncentrują się na zieleni. Dla niektórych egzotyka to połączenie gamy różnorodnych kolorów dla innych dwie akcentujące barwy w połączeniu z zielenią roślin doniczkowych czy kwiatów tropikalnych. Tekstylia, akcesoria i dodatki – takie jak kolorowe łańcuchy świateł w różnych kształtach, żółty kolor słońca czy soczystych ananasów albo kolorowe drewniane tabliczki z przepisami na koktajle. Modnym rozwiązaniem w dekoracjach tropikalnych są także zielone palmy, różowe flamingi czy kojarzące się z egzotycznymi krajami owoce arbuza, czy granatu, które przywołają atmosferę z wakacji.

Klasyczne i subtelne podejście do stylu tropikalnego we wnętrzach najczęściej łączy w sobie biel i zieleń jako dwa podstawowe kolory z akcentami w odcieniach brązu i szarości. To bardziej elegancka interpretacja, która nie wszystkim wydaje się tak ekscytująca, jak jej wypełniony barwami odpowiednik.

Istnieje też inna, zdecydowanie bardziej elegancka, odsłona stylu egzotycznego we wnętrzach, którą wypełnia mnóstwo intensywnych kolorów zieleni, granatu i złota. Przypomina ona wyprawę w głąb dżungli, jednak warto być ostrożnym, aby nie stracić ekscytującego stylu i elegancji i nie stworzyć przytłaczającego wnętrza.

Styl tropikalny we wnętrzach: meble, tekstylia i grafiki

Styl egzotyczny w zasadniczym stopniu opiera się na naturalnych materiałach. Łączy w sobie wykonane z drewna, bambusa czy ratanu meble i wyposażenie. W ten obraz idealnie wpasowują się krzesła, kosze, doniczki czy pojemniki do przechowywania bibelotów z ratanu, naczynia bambusowe, firany z lnu czy podkładki i obrus na stół wykonane z juty. W salonie warto również połączyć zielony narożnik z drewnianymi nogami oraz abażurami lamp sufitowych i lampy podłogowej wykonanymi z juty.

Narzuta na sofie w salonie lub łóżku w sypialni zdecydowanie złagodzi atmosferę panującą we wnętrzu. Podobnie jak dekoracyjne poduszki z typowymi tropikalnymi nadrukami cytryn, ananasów, liśćmi monstery, flamingami czy tukanami. Całości dopełnią zasłony oraz koc na kanapie z zielonym motywem tropikalnych liści.

Intrygującą ozdobą w stylu egzotycznym są obrazy przedstawiające kwiaty i liście roślin tropikalnych. Doskonale prezentują się szczególnie w złotych, białych, czarnych lub srebrnych ramach. Klasyczne motywy w stylu tropikalnym przyciągną również uwagę w formie lamp, akcesoriów i dodatków na półkach, parapetach, stoliku kawowym czy stole w jadalni. Ciekawą propozycją będą także osłonki kwiatów czy elementy serwisu do jadalni z motywem egzotyki.

Dekoracje z roślin tropikalnych niezbędne w egzotycznym wnętrzu

Styl tropikalny niezaprzeczalnie wyróżnia się intensywną barwą zieleni oraz fakturą liści, dlatego koniecznie w projekcie takiego pomieszczenia należy uwzględnić żywe kwiaty doniczkowe. Klasycznymi roślinami do tropikalnego wnętrza są monstera czy palmy ustawione po obu stronach kącika telewizyjnego, czy obok sofy. W mniejszych pomieszczeniach lub u osób, które nie mogą pozwolić sobie na duże rośliny doniczkowe, dobrym rozwiązaniem jest dodanie mniejszych akcentów zieleni na parapetach, półkach czy stoliku kawowym.

Mnóstwo propozycji egzotycznych roślin, a także intrygujące kompozycje z roślin tropikalnych znajdziesz w sklepie internetowym Tropical Garden. W jego ofercie znajdziesz niezwykłe oplątwy, Neoregelie, wiwarium, biopod czy dekoracje z mchu chrobotka, które szczególnie w połączeniu z egotycznymi oplątwami stanowią intrygującą ozdobę i dopełnienie każdego wnętrza urządzonego w stylu tropikalnym.

Renata Zielezińska