Obraz „Prządka” Jacka Malczewskiego sprzedany za ponad 6,7 miliona złotych

Obraz „Prządka”, nieznane do tej pory na rynku sztuki arcydzieło Jacka Malczewskiego z 1922 r., został sprzedany za rekordową dla tego artysty kwotę ponad 6,7 mln zł. Licytacja tego monumentalnego, nasyconego symboliką dzieła rozpoczęła się w Domu Aukcyjnym Agra-Art od 1,7 miliona złotych.

W Agra-Art odbyły się w niedziele dwie następujące po sobie aukcje – sztuki współczesnej i sztuki dawnej, na których poza dziełem Jacka Malczewskiego licytowano także m.in. trzy obrazy Zdzisława Beksińskiego, w tym dwa z kolekcji japońskiej.

„+Prządka+ to najdrożej sprzedany na rynku sztuki obraz Jacka Malczewskiego, który do nabywcy trafi za rekordowe 6 milionów 720 tysięcy złotych, bo tyle wyniosła cena tego arcydzieła z dodatkowymi opłatami aukcyjnymi” – przekazała PAP historyk sztuki dr Monika Bryl z Agra-Art.

Ekspertka przypomniała też, że poprzedni rekord ceny obrazu Malczewskiego również padł w Domu Aukcyjnym Agra-Art w marcu 2020 r. Wówczas dzieło „Artysta i chimera” wylicytowano za 3,1 mln zł, a z opłatą aukcyjną obraz powędrował do nabywcy za 3 mln 658 tys. zł.

Dotychczasowy rekord aukcyjny w Polsce należy do obrazu Wojciecha Fangora „M22”, który w grudniu 2020 r. sprzedano za ponad 7,3 mln zł.

„Prządka” to jedno z najważniejszych dzieł Malczewskiego

Agra-Art podkreśla, że rozmach i skala monumentalnego „Pożegnania z pracownią. Prządka” (rozmiar płótna to 175 na 211 cm), a także charakterystyczne dla stylu Jacka Malczewskiego nasycenie symboliką powodują, że dzieło to można uznać za jedno z najważniejszych w ostatnim okresie twórczości tego wybitnego polskiego malarza.

„Obraz, który przedstawia prządkę przy kołowrotku w pracowni malarza, można interpretować podobnie jak +Melancholię+ – sztandarowe dzieło artysty – jako wypowiedź na temat losu człowieka, sztuki i twórczości oraz ojczyzny” – podali wcześniej PAP eksperci Agra-Art, przypominając też, że „Prządka” została kupiona z pracowni artysty i dotąd znajdowała się w rodzinnej kolekcji.

„Dopiero po niemal stu latach jest znów prezentowana badaczom i szerokiej publiczności. Można się spodziewać, że znane dotąd jedynie z przedwojennej reprodukcji dzieło wejdzie do kanonu polskiej sztuki” – zaznaczyli.

W katalogu aukcji sztuki dawnej, oprócz obrazu Jacka Malczewskiego, znalazły się również dzieła najwybitniejszych polskich twórców, w tym Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Władysława Czachórskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Meli Muter, Leona Wyczółkowskiego, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza i innych klasyków polskiego malarstwa.