O miłości w okrutnym czasie i okrutnym miejscu

Głośny jeszcze przed premierą w 2019 roku film. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką.

Po długiej przerwie związanej z epidemią koronawirusa, Resursa Obywatelska zaprasza na ostatni przed wakacyjną przerwą pokaz w Klubie Dobrego Filmu.
W środę, 24 czerwca o godz. 18, na Sali Widowiskowej Ośrodka, wyświetlony zostanie po raz pierwszy w Radomiu wyjątkowy film wyreżyserowany przez Jolantę Dylewską „Marek Edelman… i była miłość w Getcie”.

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim.

Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym filmie, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

Dokument to opowiadanie o miłości w sytuacji ekstremalnej – w realiach warszawskiego getta. Film jest odpowiedzią na książkę Marka Edelmana i Pauli Sawickiej, która zawiera wspomnienia Edelmana. Mimo wszelkich okropności wojny ludzie w getcie widzieli, że mogą przetrwać tylko dzięki miłości do drugiego człowieka. Dlatego miejsce to było tłem także dla romantycznych uniesień i wydarzeń, które dawały tej społeczności siłę do życia. Film opowiada o uczuciach, którego hitlerowcy nie byli w stanie odebrać ani zniszczyć – miłosierdziu i namiętności.

Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia przed projekcją w kasie Ośrodka. Jednocześnie placówka informuje, że karnety KDF przez trzy miesiące przerwy nie straciły ważności. Na sali będą obowiązywały również obostrzenia: widzowie muszą posiadać własne maseczki ochronne oraz stosować się do zaleceń pracowników Resursy.