Nominacje do Nagrody Gombrowicza

Spośród stu pięciu książek zgłoszonych w tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza kapituła wskazała pięć nominowanych tytułów. Wszystimi autorkami są kobiety – debiutantki.

Laureata konkursu poznamy we wrześniu. Nagroda przyznawana jest za debiut lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną, w języku polskim. Laureat otrzymuje 40 000 złotych.

Do tegorocznej Nagrody Gombrowicza nominowani zostali:

  1. Joanna Gierak-Onoszko za książkę „27 śmierci Toby’ego Obeda” opublikowaną przez Wydawnictwo Dowody na Istnienie;
  2. Dorota Kotas za „Pustostany” wydane przez Wydawnictwo Niebieska Studnia;
  3. Barbara Sadurska za „Mapę” wydaną przez Niszę;
  4. Natalka Suszczyńska za zbiór opowiadań „Dropie” opublikowany przez Ha!art;
  5. Urszula Zajączkowska za książkę eseistyczną „Patyki, badyle” wydaną przez Marginesy.

Wszystkie wyróżnione książki to pierwsze prozatorskie publikacje ich autorów. Przez najbliższe tygodnie na stronach Nagrody oraz Muzeum Witolda Gombrowicza zamieszczane będą wypowiedzi jurorów o nominowanych książkach.

Nominowanych i laureata wybiera kapituła, w skład której wchodzą: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

O autorkach

Joanna Gierak – Onoszko to dziennikarka, reportażystka, felietonistka. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i w Instytucie Reportażu. Publikowała m.in. w Polityce i w Gazecie Wyborczej. Przez kilka lat mieszkała w Kanadzie i tam właśnie powstała jej książka, która otrzymała też nominację do Nagrody Nike.

Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną i antropologię społeczną
w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz animację kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Jest laureatką wielu konkursów dziennikarskich, m.in. konkursu dla młodych dziennikarzy im.
Z. Moszkowicza. Brała też udział w licznych projektach teatralnych
i artystycznych.

Barbara Sadurska to autorka nagradzanych opowiadań i scenariuszy. Ukończyła prawo, specjalizuje się w zagadnieniach prawa autorskiego, a także polonistykę oraz rozliczne studia podyplomowe, np. na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też zwyciężczynią organizowanego przez Onet plebiscytu O!lśnienia 2020 w kategorii literatura.

Natalka Suszczyńska, pisarka. Finalistka szóstej edycji konkursu literackiego organizowanego w ramach projektu stypendialnego Telewizji Polskiej „Dolina kreatywna” – w 2013 r. Publikowała opowiadania między innymi
w czasopismach: „Rita Baum”, „Wakat”, „Elewator”, „Helikopter”, „Fabularia”
i zinie „Girls to the Front”.

Urszula Zajączkowska to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Bada ich aerodynamikę oraz biomechanikę. Jej debiutancki tomik poezji „Atomy” (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Kościelskich.

O nagrodzie

Nagrodę w 2015 roku ustanowił Radomski Samorząd, po raz pierwszy została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała wówczas dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji (2017) Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”.

To piąta edycja Nagrody przyznawanej przez Prezydenta Radomia, której współorganizatorem jest Muzeum Witolda Gombrowicza. Wyróżnieniu patronuje Rita Gombrowicz. Mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski, a Partnerem Głównym Unidevelopment S.A.