Niezwykła codzienność. Filmy popularyzujące Muzeum Wsi Radomskiej

Premierowe odcinki serii pokazują żniwa z wykorzystaniem maszyn, będących eksponatami w Muzeum Wsi Radomskiej. Zobaczyć można m.in. pracę kombajnu, wykonanego samodzielnie przez jednego z rolników w latach 70. ubiegłego wieku.

W tym roku, w związku z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, zabrakło tradycyjnych imprez plenerowych, m.in. pokazów żniwobrania. Prace zostały jednak udokumentowane, z których powstała seria filmów. Przy żniwach wykorzystano niezwykłe maszyny – eksponaty muzeum.

Praca przy żniwach od zawsze należała do najcięższych wykonywanych w gospodarstwie, do tego determinowała je pogoda i zboże należało zebrać z pola w możliwie najkrótszym czasie – już w XIX wieku konstruowano maszyny ułatwiające i skracające czas pracy.

Najstarszych konstrukcji nie ma w zbiorach muzeum, ale na zwiedzających czeka na przykład kombajn, samodzielnie zbudowany przez rolnika w latach 1974 – 1975. Konstruktor sam wykonał „heder”, którego szerokość uzależnił od rozmiaru najmniejszej bramy we wsi, gardziel i podajnik listwowy czy bęben młócący wraz z klepiskiem. Jego dzieło przy pracy pokazuje jeden z filmów, drugi – to prezentacja typowej na polach snopowiązałki Warta-2, produkowanej w Poznaniu, którą ciągnie SAM S-15 zbudowany w Wieliczce. To również jeden z eksponatów markowej kolekcji samorodnych ciągników, które w wielu regionach dominowały na polach rolników indywidualnych.

Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn