Negatywny wynik testu na COVID-19 nie zawsze oznacza, że nie jesteś chory

Negatywny wynik testu na COVID-19 w niektórych przypadkach bywa mylący. Dlaczego? Jak postępować, gdy otrzymasz negatywy wynik testu, a masz typowe objawy choroby?

Negatywny wynik testu na COVID-19 nie zawsze musi oznaczać, że nie masz koronawirusa. Może minąć kilka dni, zanim infekcja będzie mogła być wykryta w badaniu. Okres inkubacji wynosi nawet do dwóch tygodni, a wcześniej nie mieć ani żadnych objawów, ani nie uzyskać pozytywnego wyniku testu. Jednocześnie jest się jednak nosicielem wirusa i zaraża innych.

Czy jeśli zaraziłem się wczoraj, otrzymam pozytywny wynik testu?

Prawdopodobnie nie. Jedno z badań, które opublikowało czasopismo Annals of Internal Medicine, a dotyczyło pacjentów, u których wyniki testów na COVID-19 wyszły fałszywie negatywne. Okazało się, że podczas pierwszych dni infekcji, jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów, prawdopodobieństwo uzyskania nieprawidłowego/ujemnego wyniku w pierwszej dobie wynosiło 100 procent. Jednak już w dniu, w którym pojawiły się pierwsze objawy i w którym wykonano test, ten odsetek nieprawidłowo ujemnych wyników wynosił już tylko 38 procent. Trzy dni po wystąpieniu objawów spadł jeszcze do 20 procent. Nawet więc przy występowaniu objawów COVID-19 w części przypadków otrzymywany jest niewłaściwy wynik negatywny.

Ile dni powinno się zatem odczekać na badanie po możliwym zakażeniu?
„Nie ma reguły, ale dowody sugerują, że wykonanie testu przed trzecim dniem po zachorowaniu nie jest wiarygodne” – tłumaczy Justin Lessler, jeden z autorów badania, profesor epidemiologii w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Czy pomimo negatywnego wyniku testu mogę zarażać?

Jak najbardziej tak. Choć okres inkubacji koronawirusa może trwać do dwóch tygodni, to średni czas pojawienia się jego objawów od momentu zarażenia wynosi około 5 dni. Naukowcy przypuszczają, że dana osoba najskuteczniej zaraża innych na dwa dni przed tym piątym dniem i dwa dni później. Jednym z powodów, dla których SARS-CoV-2 tak szybko się rozprzestrzenia jest ten, że COVID-19 u wielu osób w ogóle nie daje objawów. Jak wynika z danych CDC (Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom), 40 procent osób przechodzi chorobę bez objawów, a w 50 procentach przypadków jej przenoszenie zachodzi przed wystąpieniem objawów u osoby zarażającej.

Czy rodzaj wykonanego testu ma znaczenie?

Testy na koronawirusa dzieli się na dwa rodzaje: testy molekularne i testy antygenowe.

Do testów molekularnych należy test PCR, który wyszukuje materiał genetyczny wirusa i polega na pobraniu wymazu z nosa i gardła. Jak zaznaczają naukowcy, ten test jest bardzo dokładny i zazwyczaj nie trzeba go powtarzać, a jego skuteczność wrasta wraz z każdym dniem po ekspozycji. Mają jednak wadę: na wynik trzeba długo czekać, nawet kilka dni. Jednak u osób, u których nie pojawiły się objawy COVID-19, skuteczność testów molekularnych jest mniejsza, choć wiedza naukowców na ten temat jest jeszcze zbyt niska.

Testy antygenowe, to tak zwane szybkie testy. W przeciwieństwie do testów molekularnych nie są testami na przeciwciała, nie wychwytują materiału genetycznego wirusa. Szukają za to określonych białek na powierzchni SARS-CoV-2. Wynik testu antygenowego można otrzymać nawet w godzinę, ale jest on mniej wiarygodny niż w przypadku testu molekularnego. Jeśli wynik wyjdzie dodatni, jest zazwyczaj dokładniejszy, jednak w przypadku negatywnych może być mowa o pomyłkach.

Bez względu na wybrany rodzaj testu, zawsze jest większe prawdopodobieństwo uzyskania wyniku fałszywie negatywnego (ujemnego) niż fałszywie pozytywnego (dodatniego) – uważa Pia MacDonald, epidemiolog chorób zakaźnych z instytutu badawczego RTI International.

Negatywny wynik testu na COVID-19: co dalej?

Jeśli dana osoba otrzymała negatywny wynik testu na COVID-19, a przebywała na kwarantannie, to według obecnych zasad, kwarantanna ta zostanie zdjęta już następnego dnia od otrzymania wyniku, zarejestrowanego w systemie.

Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się choroba, to świadczy o tym, że dana osoba jest zdrowa. Nie oznacza to jednak, że jest odporna na koronawirusa. Dlatego należy stosować się do zaleceń i rekomendacji dotyczących zakrywania ust i nosa, mycia rąk i zachowywania dystansu społecznego.

Źródło: CNN, Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Wprost