Skłonność do umieszczania zdjęć samego siebie, tzw. selfie, na stronach serwisów społecznościowych, ma u mężczyzn związek z narcyzem – twierdzą naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. U kobiet związku takiego nie stwierdzono, choć generalnie to one przodują we „wrzucaniu selfie”.

Profil na Facebooku, Twitterze czy Instagramie to narzędzie, dzięki któremu nie wychodząc z domu, możemy utrzymywać kontakty ze znajomymi i towarzysko się lansować w skali, o jakiej przed epoką Internetu nikt nie marzył. Portale społecznościowe to wyjątkowo skuteczne narzędzia autopromocji.

Teraz okazuje się, że można z nich wyczytać o wiele więcej, niż autor profilu mógłby sobie życzyć. Przemawiają za tym wyniki badań psychologów z Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy zajęli się cechami, mogącymi decydować o skłonności do umieszczania w Internecie zdjęć autoportretowych, zwanych „selfie”.

Generalnie kobiety częściej umieszczają swoje selfie na stronach serwisów społecznościowych. Ale to u mężczyzn takie zachowanie ma związek z narcyzmem – opowiada jedna z autorek publikacji, Anna Oleszkiewicz z Instytutu Psychologii UWr. Jednocześnie tłumaczy, że narcyzm jest typem zaburzenia osobowości: Ludzie narcystyczni chcą cieszyć się uznaniem w swoim otoczeniu. Często też trudno im zrozumieć uczucia innych ludzi. Wcześniej stwierdzono już, że osoby narcystyczne lubią pokazywać swoje życie innym ludziom, poszukują uwagi i cechuje ich podwyższone zainteresowanie własnym wyglądem. – Teraz chcieliśmy sprawdzić, czy te prawidłowości mogą znaleźć odzwierciedlenie w pokazywaniu siebie innym ludziom za pośrednictwem mediów społecznościowych. Czy osoby narcystyczne częściej niż inni robią sobie zdjęcia i je publikują – tłumaczy psycholog.

Badania, których wyniki opublikowano na łamach Personality and Individual Differences pokazały, że związek taki faktycznie istnieje. W ich trakcie wrocławscy psychologowie porównali liczbę zdjęć publikowanych przez 1296 kobiet i mężczyzn. Badane osoby deklarowały liczbę selfie wrzucanych przez siebie na strony mediów społecznościowych w ciągu ostatniego miesiąca. I choć część osób deklarowała, że w ogóle tego nie robi – rekordziści przyznawali się do publikowania nawet 650 selfie miesięcznie! (chodziło o selfie na stronach wszystkich mediów społecznościowych, np. FB, Twitter, Google plus, itp.). Naukowcy sprawdzili też faktyczną liczbę zdjęć, zamieszczanych przez badanych na ich profilach w portalach społecznościowych. Wnioski z analiz stanowią dowód na to, że wśród mężczyzn istnieje związek pomiędzy narcyzmem a skłonnością do umieszczania w Internecie selfie, natomiast wśród kobiet korelacja taka praktycznie nie istnieje.

Psychologowie sprawdzili też kilka innych cech, które teoretycznie mogą mieć wpływ na skłonność do publikowania selfie: ekshibicjonizm społeczny, ekstrawersję czy samoocenę. Ekshibicjonizm społeczny jest tendencją do pokazywania swojego życia innym; ekstrawersja jest cechą osobowości manifestującą się w poszukiwania kontaktu z innymi ludźmi i kierowania ku nim swoich emocji oraz czerpaniu satysfakcji z aktywności grupowych. Natomiast samoocena jest subiektywnym ustosunkowaniem się do własnej osoby. Ona też może mieć wpływ na to, ile siebie chcemy pokazać – tłumaczy Anna Oleszkiewicz.