Na czym polega ubezpieczenie na życie?

Śmierć, poważne zachorowanie, utrata pracy, wypadek – to sytuacje, na które nikt nie jest przygotowany. Najczęstszą konsekwencją nieszczęśliwych zdarzeń są problemy finansowe. Istnieją dwa sposoby, żeby zapewnić sobie i rodzinie bezpieczeństwo – mieć wystarczająco dużo oszczędności lub kupić odpowiednie ubezpieczenie na życie. Dowiedz się, na czym polega polisa ochronna.

Coraz więcej ludzi pragnie zabezpieczyć finansowo przyszłość swoich bliskich na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Zmiany społeczno-gospodarcze i środowiskowe sprawiają, że rośnie popularność ubezpieczeń na życie. To rozsądne rozwiązanie, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, ale nie tylko.

Polisa na życie – co to jest?

Ubezpieczenie na życie – rodzaj ubezpieczenia, którego przedmiotem jest życie ubezpieczonego. Oferta stworzona dla osób pełnoletnich do około 60-70. roku życia. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego rodzinie lub najbliższym po śmierci, wypadku lub zachorowaniu ubezpieczonego. Jednak na rynku dostępne są także polisy, które pomagają także oszczędzać na przyszłość dzieci lub emeryturę.

Umowę można zawrzeć indywidualnie i objąć ochroną nawet dziesięcioro bliskich. Istnieje również możliwość zakupu ubezpieczenia grupowego. Takie rozwiązanie często oferują pracodawcy, banki lub operatorzy komórkowi.

Polisa na życie jest dobrowolna, jednak jej zakup powinny rozważyć osoby, które są jedynymi lub głównymi żywicielami rodziny i zapewniają jej byt oraz bezpieczeństwo finansowe. Ubezpieczenie powinni wykupić także kredytobiorcy oraz osoby, które nie mają wystarczająco dużo oszczędności, aby pokryć np. koszty długotrwałego leczenia lub rehabilitacji.

Zakres ubezpieczenia na życie – co obejmuje?

Polisa na życie w podstawowym zakresie obejmuje wyłącznie śmierć w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia. Dzięki zakupionemu ubezpieczeniu uposażeni, po Twoim odejściu, otrzymają odpowiednią rekompensatę na pokrycie kosztów pogrzebu, wsparcie psychologa czy organizację życia.

Istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony przez zakup dodatkowych polis. Możesz ubezpieczyć się na wypadek:

  • zdarzenia komunikacyjnego,
  • urazu ciała,
  • hospitalizacji i rehabilitacji,
  • poważnego zachorowania, np. cukrzyca lub zawał,
  • urodzenia dziecka,
  • niezdolności lub utraty pracy,
  • doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wysokość świadczenia po zdarzeniu zależy od wybranej oferty. Dlatego bardzo ważne jest porównywanie dostępnych polis na rynku. Można to zrobić z łatwością, korzystając z porównywarki internetowej, takiej jak np. rankomat.pl.

Najlepsza polisa na życie – jak wybrać?

Ubezpieczenie na życie ma gwarantować Ci poczucie bezpieczeństwa, dlatego bardzo ważne jest, aby było dopasowane do Twoich potrzeb, stylu życia i sytuacji finansowej. Kiedy wybierasz polisę, zwróć uwagę na:

  • wysokość składki, aby nie obciążała nadmiernie budżetu domowego i nie była przyczyną problemów z płynnością finansową,
  • zakres ochrony, aby obejmowała najbardziej prawdopodobne zdarzenia,
  • sumę ubezpieczenia, aby mogła pokryć wszystkie potrzeby.

Przed zakupem dokładnie przeczytaj OWU, aby wiedzieć, kiedy poprosić o pomoc ubezpieczyciela. Ubezpieczenie na życie to gwarancja spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Nie rezygnuj z tego i czym prędzej zadbaj o przyszłość swojej rodziny.