Multikino i Helios raczej się nie otworzą

Mimo poluzowania obostrzeń związanych z pandemią, sieci kinowe nie chcą się otwierać. Jak to tłumaczą?

Multikino zapowiedziało, że nie podejmie decyzji dotyczącej otworzenia swoich kin, zanim nie zapozna się z rządowym rozporządzeniem.

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o luzowaniu obostrzeń w Polsce, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Jedną z podjętych decyzji jest ponowne otwarcie kin od 12 lutego, „warunkowo na dwa tygodnie”.

Jeszcze w piątek Helios poinformował, że nie ma zamiaru otwierać kin i zarzucił rządowi, że nie skonsultował decyzji w tej sprawie z branżą. Z kolei Multikino, poinformowało, że musi zbadać dogłębniej rozporządzenie.

Helios nie otworzy kin

Wbrew decyzji rządu, swoich obiektów od 12 lutego 2021 roku nie otworzy sieć kin Helios. „Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na 2 tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około 4 tygodni” – można przeczytać w oświadczeniu sieci.

Jednocześnie przedstawiciele Heliosa zapewniają, że zdają sobie sprawę z tego, że widzowie chcą wrócić do instytucji kultury. „Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne” – zaznaczono.

Jak podkreśla sieć, rząd nie doradzał się w sprawie ogłoszonej w piątek decyzji z podmiotami kultury. „Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane” – podano.

Multikino: „Nie posiadamy towaru w magazynie”

Z kolei w swoim oświadczeniu Multikino podaje, że poza zapoznaniem się z rządowym rozporządzeniem musi także skonsultować się z dystrybutorami filmowymi, by ocenić możliwość pozyskania premierowych filmów w tak krótkim czasie.

„Kino w przeciwieństwie do innych branż nie posiada towaru w magazynie i nie może rozpocząć sprzedaży zaraz po ogłoszeniu otwarcia. Polegamy na dystrybutorach, którzy odpowiadają za marketing powierzonych im przez producentów filmów. Dystrybutorzy potrzebują standardowo minimum 4-6 tygodni na przygotowanie filmu do dystrybucji” – wyjaśnia.

„Warunkowość otwarcia kin może jeszcze bardziej utrudnić decyzje odnośnie wprowadzenia nowych filmów w tak krótkim terminie oraz możliwego otwarcia kin” – czytamy.