Mini ogród botaniczny w Radomiu? Wystarczy zagłosować!

Ogród powstałby na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Ma być zielonym azylem, ale także centrum wydarzeń kulturalnych. Inspiracją jest jeden z najstarszych ogrodów w Europie, Orto Botanico di Brera w Mediolanie.

Muzealny mini ogród botaniczny na dziedzińcu Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu to jeden z projektów, na który można głosować w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

Pomysłodawcą jest Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody w muzeum.

„Teren dziedzińca obfituje w świadectwa minionych czasów bowiem to tu odkryto pozostałości XIV-wiecznego warsztatu szewskiego, ślady istnienia pieców chlebowych w przymurnych kamienicach, z resztkami ich fundamentów. Swoistą kropką nad i, dopełnieniem i podkreśleniem historycznej wartości miejsca, jest obecny na dziedzińcu unikalny zespół zieleni o charakterze para-parkowym, z kilkudziesięcioletnimi już dziś okazami świerka pospolitego czy tamaryszka czteropręcikowego. Szczególnie monumentalny i okazały charakter mają zielone (a na jesieni karmazynowe) kobierce winobluszczu pokrywające szczelnie wschodnie i zachodnie, ściany budynków okalającego dziedziniec kompleksu muzealnego. Dziedziniec od niedawna jest udostępniany publiczności jako element trasy zwiedzania, jednak projekt zakłada wykonanie kolejnego kroku, jakim jest przekształcenie tego miejsca w przestrzeń wypoczynkowo-edukacyjną” – opowiada o pomyśle Marek Słupek.

Projekt zakłada metamorfozę obecnego dziecińca w miejsce, które stanie się zielonym azylem, ale także centrum wydarzeń kulturalnych.

Utworzenie Muzealnego mini ogrodu botanicznego pozwoliłoby na m.in. dobudowanie ażurowych schodów do tarasu, instalację ławek i mebli miejskich w stylu vintage, podświetlenie wewnętrznych murów, montaż mieniącej się kolorami ściany wodnej, stworzenie przestrzeni wygodnej i pozwalającej na odpoczynek i organizację mnóstwa kulturalnych wydarzeń. Projekt zakłada również rearanżację obecnej na dziedzińcu wielogatunkowej roślinności, m.in. poprzez jej iluminację, nasadzenia nowych gatunków pnączy, drzew, krzewów, bylin czy miododajnych kwiatów w mini wirydarzu, który jest nawiązaniem do historii kolegium ojców pijarów i założeń ogrodowych tego typu w średniowiecznych instytucjach. Inspiracją do tych zmian jest m.in. kształt i forma jednego z najstarszych w Europie ogrodu botanicznego Orto Botanico di Brera w Mediolanie, powstałego w 1774 roku z inicjatywy cesarzowej Marii Teresy. Funkcjonujący do dziś mediolański ogród ma otwarty i ogólnodostępny charakter.

„Dziedziniec Muzeum im. Jacka Malczewskiego to miejsce z ogromnym potencjałem, który chcemy wykorzystać. To miejsce otwarte dla zwiedzających, jest także ścieżka edukacyjna opowiadająca o historii budynków muzeum. Utworzenie mini ogrodu botanicznego to ogromny krok ku możliwości organizacji koncertów, plenerów malarskich czy różnych innych wydarzeń. Chcemy także, aby miejsce stało się zielonym azylem. I choć różnogatunkowej przyrody tu nie brakuje, widzimy konieczność przekształcenia tej przestrzeni”– wyjaśnia Leszek Ruszczyk, p.o. dyrektora Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza dziedziniec mógłby stać się także przestrzenią edukacyjno-rekreacyjną. Projekt przewiduje zakup karmników i budek lęgowych z kamerami, które pomogłyby poznać fascynujące życie ptaków. W planach jest także szachownica zaprojektowana na poziomie kostki brukowej, pozwalająca na rozgrywanie partyjek „żywych” szachów.

Szacowany koszt projektu to 472 500 zł. Głosowanie do 16 listopada 2020 roku.

Na projekt głosować można tutaj: www.bom.mazovia.pl/glosowanie

Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn