Mieszkanie w stanie deweloperskim – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

stan developerski; mieskzanie; zakup; wykończenie; Ekopark, Mieszkanie w stanie deweloperskim – na co zwrócić uwagę przy zakupie?, OK!magazyn

Planując zakup nowego mieszkania, można wybrać stan deweloperski albo wykończenie pod klucz. Większość Polaków decyduje się na stan deweloperski – jest to opcja, która ma wiele zalet. O czym pamiętać przy tej okazji i na co zwrócić uwagę?

Określ własne wymagania

Przymierzając się do zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, na dobry początek należy określić własne oczekiwania co do parametrów lokalu, standardu oraz lokalizacji. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie nieruchomości: będzie wynajmowana czy ma zaspokoić indywidualne potrzeby mieszkaniowe? Każdy ma swoje preferencje – najważniejsze jest to, aby mieszkanie zapewniało komfort i wygodę. Rzecz jasna trzeba liczyć się z tym, że im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym wyższe stawki za 1 m kw., np. w centralnej części Krakowa w dzielnicy Grzegórzki mieszkania kosztują więcej niż na obrzeżach miasta.

Sprawdź dewelopera

Oferta w zakresie mieszkań w stanie deweloperskim jest bardzo bogata i pod wieloma względami mocno zróżnicowana. Na polskim rynku działa sporo firm realizujących tego rodzaju inwestycje. Jak podkreślają eksperci z firmy Ekopark, deweloper musi być wiarygodny. Prawny stan gruntów, na których budowane są mieszkania, ma być uregulowany i nie pozostawiający żadnych wątpliwości. Deweloper powinien dysponować solidnym zapleczem, również finansowym, a także mieć na koncie udane przedsięwzięcia.

Przeczytaj umowę

Stan deweloperski nie dla każdego dewelopera musi oznaczać dokładnie to samo. W umowie zakres prac jest wyszczególniony. Klient ma czarno na białym napisane, czego konkretnie może się spodziewać przy odbiorze technicznym mieszkania. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest jakość materiałów stosowanych przez dewelopera. Mieszkania w stanie deweloperskim są wykańczane materiałami z rozmaitych półek cenowych, a w tym przypadku tanio niekoniecznie znaczy dobrze. Najczęściej opłaca się ponieść wyższy koszt zakupu nieruchomości, zyskując przy okazji pewność, że przez długi czas obejdzie się bez drogiego remontu generalnego.

Nie ma jeszcze żadnego komentarza

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany