Mieszkanie w stanie deweloperskim – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Planując zakup nowego mieszkania, można wybrać stan deweloperski albo wykończenie pod klucz. Większość Polaków decyduje się na stan deweloperski – jest to opcja, która ma wiele zalet. O czym pamiętać przy tej okazji i na co zwrócić uwagę?

Określ własne wymagania

Przymierzając się do zakupu mieszkania w stanie deweloperskim, na dobry początek należy określić własne oczekiwania co do parametrów lokalu, standardu oraz lokalizacji. Nie bez znaczenia jest też przeznaczenie nieruchomości: będzie wynajmowana czy ma zaspokoić indywidualne potrzeby mieszkaniowe? Każdy ma swoje preferencje – najważniejsze jest to, aby mieszkanie zapewniało komfort i wygodę. Rzecz jasna trzeba liczyć się z tym, że im atrakcyjniejsza lokalizacja, tym wyższe stawki za 1 m kw., np. w centralnej części Krakowa w dzielnicy Grzegórzki mieszkania kosztują więcej niż na obrzeżach miasta.

Sprawdź dewelopera

Oferta w zakresie mieszkań w stanie deweloperskim jest bardzo bogata i pod wieloma względami mocno zróżnicowana. Na polskim rynku działa sporo firm realizujących tego rodzaju inwestycje. Jak podkreślają eksperci z firmy Ekopark, deweloper musi być wiarygodny. Prawny stan gruntów, na których budowane są mieszkania, ma być uregulowany i nie pozostawiający żadnych wątpliwości. Deweloper powinien dysponować solidnym zapleczem, również finansowym, a także mieć na koncie udane przedsięwzięcia.

Przeczytaj umowę

Stan deweloperski nie dla każdego dewelopera musi oznaczać dokładnie to samo. W umowie zakres prac jest wyszczególniony. Klient ma czarno na białym napisane, czego konkretnie może się spodziewać przy odbiorze technicznym mieszkania. Nie bez znaczenia w omawianym kontekście jest jakość materiałów stosowanych przez dewelopera. Mieszkania w stanie deweloperskim są wykańczane materiałami z rozmaitych półek cenowych, a w tym przypadku tanio niekoniecznie znaczy dobrze. Najczęściej opłaca się ponieść wyższy koszt zakupu nieruchomości, zyskując przy okazji pewność, że przez długi czas obejdzie się bez drogiego remontu generalnego.