Masz dość śladów, jakie zostawiają na skórze kosmetyki? Sięgnij po suche olejki

Olejki na stałe zagościły w codziennej pielęgnacji, bo przynoszą wiele korzyści naszej skórze. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala w pełni korzystać z właściwości tych dobroczynnych produktów, są suche olejki. Ich zaletą jest fakt, że nie pozostawiają tłustego filmu na skórze.

„Suche olejki to te, które są najszybciej i najłatwiej wchłaniane przez skórę. To preparaty olejowe, które są bardzo lekkie, dodatkowo ich zawierają również większą ilość kwasu linolowego, który odżywia barierę skórną” – wyjaśnia biochemik Paula Simpson. I dodaje: „Suche oleje pomagają nawilżać skórę, wzmocnić barierę ochronną i zminimalizować podrażnienia”. Najpopularniejsze z nich to olej z awokado, olej sezamowy, olej z pestek winogron oraz z nasion dzikiej róży.

Simpson zauważa, że suche oleje są wskazane do stosowania do każdego rodzaju skóry, jednak szczególnie z ich właściwości mogą skorzystać osoby, które mają tłustą skórę i często właśnie z tego powodu unikają stosowania olejków. Suche olejki mają bowiem takie same właściwości nawilżające jak te mokre, ale nie pozostawiają lepkich śladów na skórze lub włosach. Wiele osób woli suche oleje także dlatego, że wchłaniają się w ciągu kilku sekund od aplikacji. Poza samym nawilżeniem skóry daj szereg innych korzyści, m.in. zwiększają produkcję kolagenu. Badanie przeprowadzone na szczurach w 2013 roku wykazało, że nakładanie oleju z awokado na skórę może zwiększyć produkcję kolagenu i zmniejszyć stan zapalny.

Kolejną zaletą wynikającą z regularnego stosowania olejków jest to, że opóźniają one proces starzenia. Badania sugerują, że duża liczba przeciwutleniaczy w oleju sezamowym może pomóc zmniejszyć stres oksydacyjny skóry, co może pomóc w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem. Dużo przeciwutleniaczy zawiera też olejek z dzikiej róży, dlatego jest dobrym środkiem ochronnym przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniami UV.

Osoby, które mają cerę normalną i tłustą powinny nanosić suche olejki na skórę, gdy jest ona wilgotną skórę, czyli najlepiej po kąpieli. Z kolei osoby, których skóra ma skłonności do przesuszania się lub wykazuje nadmierną wrażliwość, powinny nakładać jedną warstwę olejku, aby przywrócić barierę ochronną skóry, a następnie nałożyć krem nawilżający, aby wzmocnić nawilżenie skóry.

Olejki, poza tym, że mają wiele właściwości pielęgnacyjnych, są też uniwersalnym kosmetykiem. Doskonale sprawdzają się bowiem nie tylko w pielęgnacji skóry, ale w odbudowie suchych, zniszczonych włosy, dłoni i paznokci.

Źródło: PAP Life