Mała książka – wielki człowiek. Akcja propagująca czytelnictwo wśród maluchów

Wypożyczalnia dla Dzieci przy ul. Piłsudskiego 12 oraz wszystkie radomskie filie czekają dzieci z roczników 2014 – 2017. Na maluchów czeka Karta Małego Czytelnika i prezenty.

Sukces, jakim jest wprowadzenie dziecka w magiczny świat literatury, zależy od współpracy trzech środowisk: domu, przedszkola i biblioteki. Dlatego powstał projekt, który ma na celu ukazanie biblioteki jako miejsca przyjaznego maluchom, pełnego atrakcji i przede wszystkim książek czekających na przeczytanie.

Każde dziecko urodzone w latach 2014 – 2017, które odwiedzi radomską bibliotekę i zgłosi chęć udziału w akcji, otrzyma w prezencie książkę „Pierwsze czytanki dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Do tej pory wydaliśmy ponad 300 wyprawek, niektóre dzieci już odbierają dyplomy Małych Czytelników, są jednak wciąż dzieci, do których nie dotarliśmy z tą informacją. Pakietów na pewno dla nikogo nie zabraknie! – zapewnia Marta Trojanowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.

W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Dzięki projektowi dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa – bibliotekę i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Instytut Książki wraz z bibliotekami publicznymi chce poprzez tę kampanię zachęcić rodziców do codziennego czytania z dzieckiem i odwiedzenia biblioteki.