Ludowe, drewniane zabawki. Pokazy i warsztaty nie tylko dla dzieci

drewniane zabawki Muzeum Wsi Radomskiej

Kiedyś zabawki ludowe sprzedawano na targach, odpustach i jarmarkach. Poważnym sprzedawcą była też Cepelia. Dzisiaj wraca na nie moda. Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na rodzinne pokazy, warsztaty i wspólną zabawę „muzealnymi” konikami na biegunach.

Zabawkarstwo ludowe było bardzo popularne wśród wiejskich twórców, rolników, murarzy i całych rodzin chłopskich dla których było źródłem zarobku w miesiącach zimowych.

Najpoważniejsze ośrodki zabawkarstwa drewnianego powstawały na przełomie XIX i XX wieku, głównie w Galicji oraz południowej Polski. Zabawki powstawały w przydomowych warsztatach i były wykonywane nierzadko przez całe rodziny. Były proste i ascetyczne. Najczęściej wycinano je z szablonów, rzeźbiono, toczono i ozdabiano malując w jaskrawe barwy, wypalając bądź ryzując.

Obecnie nadal możliwy jest zakup zabawek wykonanych metodami tradycyjnymi, jednak często pomiędzy prawdziwymi perłami rękodzieła ludowego natrafić można na przedmioty będące tylko ich marnymi kopiami. Aby odróżnić dzieło prawdziwego mistrza od tych zrobionych za pomocą współczesnych maszyn, warto odwiedzić 6 września 2020 roku Muzeum Wsi Radomskiej.

Pokazy poprowadzi znany w regionie radomskim Jan Kopciał, specjalista w dziedzinie zabawkarstwa ludowego. Będziemy mogli obejrzeć proces tworzenia zabawek, takich jakimi bawiono się dawniej na wsi. Każde dziecko będzie miało także możliwość zabawy „muzealnymi” konikami na biegunach, czy też innymi często już zapomnianymi zabawkami. Chętni będą mogli wykonać pod okiem edukatora muzealnego ruchome zabawki – dziobaki.

Warsztaty rozpoczynają się od godz. 12 na terenie Zagrody z Jastrzębi. Ceny biletów wstępu: normalny 14 zł, ulgowy 8 zł.

Organizatorzy przypominaja również o zasadach ostrożności związanych z pandemią. Odwiedzających muzeum obowiązuje maseczka dezynfekcja rąk oraz zachowanie dystansu.

Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn