Lada z apteki „Pod Białym Orłem” już po renowacji

Meble z Apteki „Pod Białym Orłem” w 2013 roku zostały wpisane na inwentarz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Lada będzie eksponowana w Muzeum Historii Radomia.

W ubiegłym tygodniu do Radomia wróciła po renowacji lada apteczna – najważniejszy element apteki „Pod Białym Orłem”. Firma DART zatroszczyła się o każdy detal lady. Wszystkie części wyposażenia apteki wrócą do Radomia już w pierwszym kwartale 2021 roku. Będą to m.in.: zegar, a także wszystkie regały ze szklanymi witrynami.

W Muzeum Historii Radomia, w którym eksponowane będzie pełne wyposażenie apteki „Pod Białym Orłem”, trwają prace wykończeniowe. Na grudzień zaplanowane zostały odbiory budynku. Opracowywana jest również dokumentacja przetargowa dla zadania, polegającego na opracowaniu aranżacji wystawy stałej, którą zwiedzający będą mogli oglądać w Muzeum Historii Radomia. Planowany termin ogłoszenia przetargu to styczeń.

„Aptekę założył na przełomie XVIII/XIX wieku Jan Karol Burchard, obywatel miasta Warszawy” – wyjaśnia Adam Duszyk, historyk z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Burchard prowadził ją do 1824 roku, mieściła się wówczas w drewnianym budynku. Nowy właściciel, magister farmacji Stanisław Kwaśniewski, przeniósł ją do budynku murowanego, przeznaczając na nią 4 pokoje, strych i 3 piwnice.

Godło apteki „Orzeł Biały” zostało namalowane na suficie izby dyspenzacyjnej, a także na wszystkich naczyniach aptecznych. W 1851 roku aptekę wydzierżawił Andrzej Podworski, a później ją odkupując.

„W okresie Powstania Styczniowego apteka służyła jako punkt kontaktowy powstańcom. Po Powstaniu Styczniowym właściciel apteki otrzymał od gubernatora radomskiego nakaz usunięcia malowidła z sufitu oraz zniszczenia naczyń. Później nakaz został złagodzony” – opowiada historyk.

W 1864 roku Andrzej Podworski sprzedał aptekę Damazemu Konteckiemu. Następnymi właścicielami apteki byli: Antoni Przybyłko, Antoni Chrzystowski, Aleksander Ryl, Korneliusz Unger, a ostatnimi właścicielami apteki była rodzina Bruśnickich. W 1950 roku Apteka została upaństwowiona, organem zarządzającym był Cefarm w Kielcach. W latach 60. XX wieku zabytkowe naczynia będące wyposażeniem Apteki w niewyjaśnionych okolicznościach przekazano Muzeum Farmacji w Krakowie. Na początku lat 90. XX wieku Apteka „Pod Białym Orłem” została sprywatyzowana i działa do roku 2013 kiedy to została zlikwidowana.

Apteka była najdłużej działającą apteką w Radomiu – prawie 180 lat w jednym miejscu. Meble apteczne ustawione były na planie prostokąta o ściętych dwóch narożach. Wystrój apteki stanowią dostawione do ścian połączone witryny i szafy apteczne. Ich półki wieńczy gzyms arkaturowy utworzony za splecionych prostokątów i półkoli, oparty na listwach profilowanych oraz na listwie ornamentowanej w typie biedermajer. Podziały wertykalne tworzą kamelowane pilastry o jońskich głowicach. Na narożach i nad wejściem głównym do zaplecza apteki znajdują się naszczytniki o motywach geometryczno-roślinnych wzmacniające wertykalizm wnętrza.

Źródło: Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu
Samorząd Województwa Mazowieckiego OKmagazyn