„Kwartet Beethovena” Resursy Obywatelskiej. Premiera jeszcze w tym roku

kwartet-bethovena Resursa Obywatelska

„Kwartet Beethovena” – fabularny film o Radomiu w czasach II wojny światowej przygotowywany przez Resursę Obywatelską uzyskał wsparcie Fundacji PZU. Dzięki temu premiera odbędzie się jeszcze w tym roku.

„To absolutnie niezwykła historia. Ogromnie się cieszymy, że możemy ją opowiedzieć” – przyznaje z dumą Renata Metzger, dyrektor Ośrodka Kultury i sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu.

Fabuła filmu

II wojna światowa, napad Niemiec na Polskę, szerzące się niemieckie okrucieństwo, mordy na Polkach, zagłada Żydów. W tej pełnej grozy i śmierci rzeczywistości, człowieczeństwo może ocalić sztuka. Grupka radomskich nastolatków przedziera się regularnie do getta, gdzie przebywa najlepszy w mieście nauczyciel muzyki Paweł Giser. Młodzi uczą się u wybitnego mistrza, szmuglując jednocześnie do getta żywność i lekarstwa. Zaczarowany świat muzyki daje nadzieję na normalność, na pokonanie wroga, na nowe, lepsze życie. Marzenia zdają się zwyciężać strach i śmierć… Niestety, wkrótce po wspólnym koncercie w getcie żydowskich muzyków i polskich nastolatków, hitlerowcy likwidują getto. Giser ginie. To streszczeni fabuły. Ale oprócz niezwykłej historii niecodzienne są już nawet same okoliczności w jakiej doszło do jej spisania.

Może Cię zainteresuje? Przeczytaj: Podejmij z nami wyzywanie! 2 tygodnie – 2 kilogramy mniej!

Historia na scenariusz

Lata po wojnie, przypadkowo spotkali się, nie znając wcześniej, dwaj radomianie: Waldemar Nowakowski i Salomon Birenbaum, wtedy już mieszkaniec Stanów Zjednoczonych. Zaczęli rozmawiać o rodzinnym mieście, szukać wspólnych znajomych i okazało się, że obaj uczyli się gry na skrzypcach. Birenbaum – przed 1939 r., zanim z getta trafił do Auschwitz a Nowakowski podczas okupacji.

„Historia nauki w getcie wydała się Birenbaumowi tak ciekawa, że poradził Nowakowskiemu, by ten ją spisał” – opowiada Renata Metzger.

Wspomnienia, w ramach specjalnego numeru kwartalnika Radomskiego Towarzystwa Naukowego ukazały się kilka lat temu. Promocja wydawnictwa, w obecności Nowakowskiego, odbyła się podczas organizowanych przez OKiSz Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad”. „Już wtedy wiedzieliśmy, że to doskonała opowieść na scenariusz” – dodaje dyrektorka Resursy.

Wszystko zaczęło się od spektaklu

Najpierw Ośrodek przygotował na podstawie „Kwartetu Beethovena” spektakl teatralny. Grany był on m.in. w plenerze, na Glinicach, w pobliżu gdzie w getcie został uwięziony Giser. Przedstawienie odbywało się w ramach uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji radomskiego getta. Obejrzał je m.in. Birenbaum.

Teraz, dzięki wsparciu Fundacji PZU powstaje film fabularny. Na ekranie zobaczmy aktorów amatorów, studentów szkół aktorskich (Błażej Radecki – jako Waldemar) i zawodowych aktorów.

Może Cię zainteresuje? Przeczytaj: Znani radomianie o tym, czego nauczyła nas pandemia

W rolę charyzmatycznego nauczyciela muzyki Pawła Gisera wciela się Jerzy Walczak, aktor Teatru Żydowskiego. Na ekranie Walczaka można było m.in. zobaczyć w „Syn Szawła”, „W ciemności”, „Korczak” czy „Austeria”.

„Walczak od razu zachwycił się historią opowiedzianą w scenariuszu naszego filmu. Uznał, że należy ją opowiedzieć w filmie i w ten sposób postarać się dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Aktorowi z tak dużym doświadczeniem, występującym wcześniej u renomowanych reżyserów, w dużych produkcjach, w żaden sposób nie przeszkadzało też to, że tym razem wystąpi w produkcji radomskiego ośrodka kultury” – opowiada dyrektorka Resursy.

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Piotr Buczak i Damian Drabik. Zdjęcia kręcono już w skansenie i na ulicach miasta. Film będzie posiadł także angielską wersję językową.