Koncert Polish String Quartet Berlin w Resursie

Fundacja Musica Mundana i Resursa Obywatelska zapraszają na koncert „Żydowscy muzycy. Z Radomia w świat” w wykonaniu Polish String Quartet Berlin.

Zespól gra razem od 2002 roku. Składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina – Tomasza Tomaszewskiego (I skrzypce) , Piotra Prysiażnika ( II skrzypce) , Sebastiana Sokoła (altówka) i Maryjki Pstrokońskiej-Nawratil (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage zespół występował z koncertami w Niemczech, Polsce , Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę jako wykonawca polskiej muzyki współczesnej. Występowali w sławnym cyklu koncertowym, organizowanym przez Universität der Künste, prezentujacym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co obudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn, Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest wielokrotny jego udział w festiwalu Poland Abroad poświęconym muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandra Tansmanna, Szymona Laksa czy Piotr Mossa.

W programie koncertu w Radomiu znajdą się utwory: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Wszyscy kompozytorzy to Polacy żydowskiego pochodzenia działający na obczyźnie.

Koncert jest kontynuacją i rozwinięciem projektu związanego z upamiętnieniem radomianina Mieczysława Szwalbe (we Francji zmienił nazwisko na Michel Schwalbe), którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy w 2019 roku. Szwalbe był światowej sławy skrzypkiem, przez wiele lat pierwszym koncertmistrzem zespołu Filharmonii Berlińskiej, uważanego za najlepszą orkiestrę świata.

Polish String Quartet Berlin wystąpi w składzie:
Tomasz Tomaszewski (I skrzypce),
Magdalena Makowska (II skrzypce),
Sebastian Sokół (altówka),
Maryjka Pstrokońska-Mödig (wiolonczela)
oraz Ewa Tomaszewska (fortepian)

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w Resursie Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego. Wydarzenie odbędzie się 17 października o godz. 19.

Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach zadania „To także nasze dziedzictwo”.